ARAS 2023 SAVUNMA SİSTEMİ, TCG ANADOLU'YU SUİKASTÇILARA KARŞI KORUYACAK

ARAS 2023 SAVUNMA SİSTEMİ, TCG ANADOLU'YU SUİKASTÇILARA KARŞI KORUYACAK

Türk donanmasının amiral gemisi olması için gün sayan çok amaçlı çıkarma gemisi TCG Anadolu’nun ulusal klas kuruluşu Türk Loydu tarafından hazırlanan klas sertifikası teslim edildi.

TCG Anadolu, ulusal klas kuruluşu tarafından belgelenen en büyük Türk savaş gemisi olarak tarihe geçerken, gemi sualtından gelecek tehditler kapsamında suikastçı ya da sabotajcı dalgıçlara karşı Aras 2023 savunma sistemiyle güçlendirildi.

Yapımına 2015 yılında başlanan Türkiye’nin amfibi hücum gemisi (LHD) TCG Anadolu’nun 2023 yılında donanma envanterine katılması hedefleniyor. Her türlü deniz hava aracının iniş ve kalkışı başarıyla denenen TCG Anadolu, amfibik harekâtlarda kullanılabilecek tam donanımlı 8 helikopter ya da Bayraktar Kızılelma gibi silahlı insansız hava araçlarını taşıyabiliyor.

Türkiye’nin F35 projesinden çıkartılmasının ardından Silahlı İnsansız Hava Araçları’nın yoğun kullanımı için geliştirilen TCG Anadolu, ulusal klas kuruluşu Türk Loydu tarafından belgelenerek Türk bayrağını dalgalandıracak. TCG Anadolu’nun Türk klasıyla hizmet vermesi için düzenlenen tören Sedef Tersanesi Genel Merkezi’nde gerçekleşti. Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu; Türk Loydu’nun 26 yılda 200’den fazla askeri projede başarıyla yer aldığını, TCG Anadolu ile duydukları gurur ve mutluluğu dile getirdi. Sedef Tersanesi İcra Kurulu Başkanı Metin Kalkavan ise; zorlu ve sınıfında ilk olan projeyi başarıyla tamamlamanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

ARAS 2023 TAKILDI

Öte yandan TCG Anadolu’ya dalgıçlarla yapılacak bir saldırıya karşı savunma sistemi olarak yerli ve milli imkanlarla yapılan Aras 2023 takıldı. ARMELSAN tarafından geliştirilen Aras 2023, kıyıya ya da limana yakın bölgelerle bekleyen TCG Anadolu’yu su altından gelebilecek saldırılara karşı koruyor. Bu savunma sonarı, dalgıçların suyun altından yaklaştığını tespit edebiliyor.

Haberin Kaynağı: Milliyet