BALTIK DENİZİ'NDE DRONE İLE GEMİLERE YÖNELİK EMİSYON İZLEME PROGRAMI BAŞLADI

BALTIK DENİZİ'NDE DRONE İLE GEMİLERE YÖNELİK EMİSYON İZLEME PROGRAMI BAŞLADI

EMSA, Federal Denizcilik ve Hidrografi Ajansı ile birlikte, uzaktan kumandalı araçlar (drone) kullanarak büyük ölçekli bir emisyon izleme programı yürütüyor.

Baltık Denizi'nden geçen gemilerin egzoz gazlarındaki kükürt içeriğine yönelik mevcut limit ihlallerini tespit edebilmek için özel donanımlı bir drone ile ölçümler yapılıyor. Aynı zamanda, hidrografik araştırma amacıyla görsel veriler de toplanmaya başlandı.

Uzaktan kumandalı hava aracının, Fehmarn'ın (Almanya) doğu kıyısındaki Alman Silahlı Kuvvetleri'nin Staberhuk sahasından havalanarak belirli sensörlerin kullanımı ile gemilerin egzoz çıkışlarındaki kükürt içeriğini ölçmek için Fehmarn ve Kadetrinne/Kadetrenden bölgelerinde faaliyet gösteren seçilmiş gemilerin üzerinde ölçüm yapması planlanıyor. Bu şekilde, Baltık Denizi Emisyon Kontrol Alanı'nda (SECA) gemi yakıtında %0,1 seviyesini geçmemesi gereken kükürt içeriğinin belirlenmesi mümkün olabilecek.

Ölçüm sonuçları, EMSA tarafından işletilen Liman Devleti Kontrol bilgi sistemi olan "THETIS-EU" aracılığıyla tüm Avrupa limanlarındaki sorumlu idarelere eş zamanlı olarak sunulacak. Böylece, bir sonraki uğrak limanında gemiler denetleme için özel olarak seçilebilecek ve yakıt numuneleri alınabilecek. Uygulamada olan kükürt üst limiti kuralı ihlalinin tespit edilmesi durumunda sorumluların ağır cezalarla karşı karşıya kalması söz konusu olacak.

Gemi egzoz gazı ölçümlerine ek olarak çok katmanlı (multispektral) hava görüntüleri elde edilebiliyor. Sığ sular için, görüntülerden batimetrik değerler de çıkarılabilecek. Ayrıca, görüntüler kıyı bölgesinin üç boyutlu haritalandırılmasına olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra drone ile denetleme programı, havadan elde edilen görüntülerin Alman hidrografik araştırma hizmeti için tamamlayıcı bilgi sağlaması konusunda araştırma imkanı sunuyor. 

KAYNAK: TURKDENİZ.COM