BALTIK KURU YÜK ENDEKSİ'NDE 900 PUANLIK DÜZELTME

BALTIK KURU YÜK ENDEKSİ'NDE 900 PUANLIK DÜZELTME

Küresel ticaretin yüzde 80’den fazlasının taşındığı denizyolunda pandemiyle birlikte rekor üstüne rekor kıran navlunda normalleşme sinyali geldi.

Ekim başında 5 bin 600 puanı gören Baltık Kuru Yük Endeksi (BDI) üst üste 7 seans düşüş yaşayarak bu hafta 2 bin 700 puanlara geriledi. Uzmanlar BDI’deki düşüşün ana nedeninin capasize segmentindeki gerilemeden kaynaklandığını belirtiyor. Capesize endeksi pazartesi günü yaklaşık 5.3 düşüşle 7 bin 358 puna düştü. Bu da 22 Eylül'den bu yana görülen en düşük seviye oldu. Demir cevheri ve kömür gibi 150 bin tonluk yükleri taşıyan capesize'ların ortalama günlük kazancı 3 bin 400 dolara yakın düşerek 61 bin dolara kadar geriledi. Düşüşün demir cevheri talebindeki yavaşlama ve ‘kargo bölünmesi’nden kaynaklandığını ifade eden küresel uzmanlar, geçen hafta capesize spot oranlarındaki düşüşe rağmen, kömür ticaretinin tüm kuru dökme yük gemileri için güçlü kalmasını bekliyor. Uzmanlar, capesize navlununda önemli oranda bir düşüş beklemiyor hatta 2022’de de güçlü kalmaya devam edeceğini bekliyor. Capasize segmentindeki düşüşe karşın 60-70 bin ton arasında kömür veya tahıl yükleri taşıyan panamax’ların ortalama günlük kazançları 234 dolar artarak 36 bin 818 dolara yükseldi.

“Düşüşe rağmen çok iyi”

Supramax endeksi, 2017’den bu yana tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3 bin 595'e yükseldi.

Brokerler Derneği Başkanı Semih Dinçel, BDI’nin capesize önderliğinde düzeltme yaptığını belirtirken, Türk Armatörler Birliği Başkanı Cihan Ergenç, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “BDI, son günlerde düzeltme yapıyor. Yani normalleşiyor. Endekste aşağı ve yukarı yönlü hareketler göreceğiz. Handymax, Supramax ve Panamax hafif de olsa son günlerde yükselişte veya stabil. BDI’de 4 bin 700 bile çok iyi. Piyasaların yakın gelecek için stabil kalacağını yada pozitif olacağını öngörüyoruz."

Kaynak: Dünya Gazetesi