BALTIMORE'DAKİ KÖPRÜYÜ YIKAN GEMİ ENKAZINDAN KURTARILDI!

BALTIMORE'DAKİ KÖPRÜYÜ YIKAN GEMİ ENKAZINDAN KURTARILDI!

Francis Scott Key isimli köprüyü yıkan gemi, bugün yeniden yüzdürülerek limana dönüş yoluna çıktı.

adscode

ABD'nin Baltimore limanında 26 Mart’ta "Dali" adlı kargo gemisi Francis Scott Key Köprüsü'ne çarparak çökmesine neden olmuştu.

Köprüyü yıkan gemi, bugün yeniden yüzdürülerek limana dönüş yoluna çıktı.

Ekipler, Dali'nin pruvasına yıkılan köprünün kalan kısmını yıkmak için 13 Mayıs'ta kontrollü bir patlama gerçekleştirmişti.

Dali isimli konteyner gemisi birkaç hafta limanda kalarak bakımdan geçecek.

Köprünün yıkılmasına neden olan konteyner gemisi bugün yeniden yüzdürülerek birkaç römorkörün rehberliğinde yavaşça limana geri dönmeye başladı.

Yetkililer, Dali'nin muhtemelen birkaç hafta limanda kalacağını ve daha kapsamlı onarımlar için tersaneye taşınmadan önce geçici onarımlardan geçeceğini açıkladı.

Mürettebat, gemiyi hareket etmeye başlamadan yaklaşık 18 saat önce yeniden yüzdürülecek şekilde hazırlamaya başladı.

Bu süreç, karmaşık temizlik operasyonları sırasında gemiyi karada ve sabit tutan çapaların serbest bırakılmasını ve 1 milyon galonun üzerinde suyun dışarı pompalanmasını içeriyordu.

NE OLMUŞTU?

Ekipler, planlı patlamanın geminin pruvasında kalan köprü parçalarını değerlendirmişti.

Ardından su altında kalan herhangi bir şeyin geminin yüzdürülmesini ve bölgeden taşınmasını engellemediğinden emin olmuştu..

ABD Sahil Güvenlik Tuğamirali Shannon Gilreath yapılan ekip çalışmasına ilişkin olarak,

"Hassas kesimi yaptıktan sonra geri dönüp kanalı yeniden inceleyeceğiz. Gemi trafiği engelleyecek herhangi bir durum olmadığından emin olmak için Dali isimli konteyner gemisinin etrafında araştırma yapacağız." ifadelerini kullanmıştı.

TÜRK DENİZ MEDYA