BİR YAPAY ZEKA UYGULAMASI OLAN (CHATGPT) DENİZCİLİK SEKTÖRÜNE ZARAR VERİR Mİ?

BİR YAPAY ZEKA UYGULAMASI OLAN (CHATGPT) DENİZCİLİK SEKTÖRÜNE ZARAR VERİR Mİ?

Denizcilik sektörü, bir yapay zekâ sohbet robotu olan ChatGPT'nin piyasaya sürülmesinden endişe duyuyor.

adscode

Edinilen bilgilere göre; üretici yapay zeka aracı, saldırıların yürütülmesini, hızını ve kalitesini hızlandırmak için kullanabilir.

Ayrıca, daha önce gemi operasyonlarını aksatmak için gerekli bilgi tabanına sahip olmadan gemilere sızma yeteneğine sahip olabilecek bilgisayar korsanlarına araçlar sağlar.

ChatGPT, şu anda tasarlandığı ve düzenlendiği şekliyle, özellikle denizcilikte etkili siber saldırılar için esasen bir kuvvet çarpanı olarak görülebilir.

ChatGPT ikna edici ve kişiselleştirilmiş spam e-postaları yazmak için kullanılabilir. Bu denizcilik sektörü için önemli bir durum. Çünkü spam e-postaları çoğu zaman fidye yazılımı saldırıları gibi yıkıcı, yaygın saldırıların başlangıcı olarak kullanılıyor.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde gemileri etkileyen bazı siber yazılımı vakaları yaşandığı biliniyor.

Yapılan saldırı sonucunda, bir e-postaya eklenmiş makro özellikli Word belgesi olarak geldi ve geminin yönetim ağlarındaki birden fazla iş istasyonunu etkiledi.

Gemideki kullanıcı kötü amaçlı bir bağlantıya tıklarsa, muhtemelen bilgisayarına kötü amaçlı yazılım bulaştıran veya oturum açma kimlik bilgilerini saldırganlara ifşa eden bir web sitesine yönlendirilebilir.

Saldırgan gemideki BT segmentine virüs bulaştırabilir ve erişebilir. IT segmenti mürettebat ve yolcuların internet erişimini (Ethernet ve Wi-Fi bağlantıları) sistemi ağlarını içerir. Buradan geminin operasyonel teknoloji ortamına geçebilir. 

Yapay zeka teknolojileri, denizcilik sektöründe kafaları uzun bir süre daha karıştıracak gibi gözüküyor.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ