CEZAYİR'DEN YILDA 4.4 MİLYAR METREKÜP LNG ALIMI YAPILACAK

CEZAYİR'DEN YILDA 4.4 MİLYAR METREKÜP LNG ALIMI YAPILACAK

Anlaşmaya göre Türkiye, Cezayir’den yıllık 4,4 milyar metreküp almaya devam edecek. Anlaşma, gaz alımının 2027 yılına kadar devam edeceği bildirildi.

adscode

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir’e yaptığı resmi ziyarette imzalanan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) anlaşmasının detayları belli oldu. Anlaşmaya göre Türkiye, Cezayir’den yıllık 4,4 milyar metreküp almaya devam edecek. Anlaşma, gaz alımının 2027 yılına kadar devam edeceği bildirildi.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında yapılan açıklamada, Türkiye’nin Cezayir’den 1988 yılında bu yana LNG alımı yaptığı hatırlatıldı. Gaz alım anlaşması BOTAŞ ile Cezayir’in milli petrol ve gaz şirketi Sonatrach arasında yapıldı. Mevcut anlaşmanın süresi Ekim 2024’te bitiyordu. Bu süre beklenilmeden yeni anlaşma yapıldı.

Bakanlık açıklamasında, Türkiye’nin enerji arz güvenliğini sağlamak amacıyla farklı ülkelerle işbirliği anlaşması yaptığı, ayrıca sıvılaştırılmış doğalgazın gazlaştırılması dahil çeşitli altyapı yatırımları gerçekleştirdiği vurgulandı.

Öte yandan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, kişisel sosyal medya hesabından da bir açıklama yaptı. Bayraktar mesajında, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir ziyareti kapsamında gerçekleşen Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi İkinci Toplantısı’na katıldık. Toplantı sonrasında BOTAŞ ile Cezayir ulusal petrol ve doğal gaz şirketi SONATRACH arasında atılan imzalarla iki ülke arasında 1988 yılından beri devam eden LNG ithalat anlaşmasının süresini üç yıl daha uzattık. Bu süre içerisinde Türkiye Cezayir’den yıllık 4,4 milyar metreküp LNG almaya devam edecek. Bu tarihi anlaşmanın uzatılmasına dair ortaya konulan irade taraflar arasında köklü iş birliğini daha da güçlendirerek geleceğe taşıyacaktır.” ifadelerini kullandı.
 
Kaynak: Ekonomim.com