ÇİN, TAYVAN'A 24 SAAT İÇERİSİNDE 39 SAVAŞ UÇAĞI İLE 3 GEMİ GÖNDERDİ

ÇİN, TAYVAN'A 24 SAAT İÇERİSİNDE 39 SAVAŞ UÇAĞI İLE 3 GEMİ GÖNDERDİ

Tayvan Savunma Bakanlığı, 24 saatte Çin’e ait 39 savaş uçağı ve 3 geminin Tayvan tarafından tespit edilmesinin ardından Tayvan tarafından da savaş uçaklarının havalandığını duyurdu.

adscode

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin’e ait 39 savaş uçağının 24 saat içerisinde Tayvan hava savunma tanımlama bölgesine (ADIZ) girmesinin ardından Tayvan’dan da savaş uçaklarının havalandığını açıkladı. Yapılan takipte Çin’e ait 21 adet Shenyang J-16 savaş uçağı, 1 tane KJ-500 kontrol uçağı ve Harbin Z-9 helikopterinin yanı sıra 6 adet Xian H-6 bombardıman uçağı, bir Xian Y-20, bir KJ-500 hava erken uyarı ve kontrol uçağının hava savunma bölgesine girdiği tespit edildiğini duyurdu. Ayrıca yine Tayvan’a yakın bir noktada Çin donanmasına ait 3 savaş gemisi de tespit edildiği öğrenildi.

Tayvan hangi tür savaş uçakları ile müdahale yapıldığını belirtmezken Çin savaş uçaklarının yaptığı ihlal boyunca hava savunma sistemlerinin aktif hale getirildiği ve füzelerin Çin uçaklarını takip ettiği belirtildi. Bakanlık Tayvan Körfezi ve çevresindeki Çin askeri hareketliliğinin yakından gözlenmeye devam edeceğini söyledi.