ÇİN'DE KÖMÜR KITLIĞI GİDEREK ARTIYOR...

ÇİN'DE KÖMÜR KITLIĞI GİDEREK ARTIYOR...

Pekin, geçen hafta kömür üreten en büyük üç eyaletin -İç Moğolistan, Shanxi ve Shaanxi- üretimİ arttırmasını talep etti.

Yaklaşık bir aydır ülke genelinde elektrik kesintilerine sahne olan enerji kıtlığıyla karşı karşıya kalan Pekin, geçen hafta kömür üreten en büyük üç eyaletin -İç Moğolistan, Shanxi ve Shaanxi- üretimi artırmasını talep etti.

Ancak verilen direktiflere rağmen; başkentin hemen güneybatısında yer alan Shanxi'yi sel felaketinin yaşanması ve ülkenin en önemli kömür kaynağındaki madenlerin onda birinin kapatılmasını zorlamasından daha erken bir zaman önce çıkmamıştı.

Shanxi bu yıl şimdiye kadar Çin'in yakıt arzının %30'unu üretti ve kömür, ülkenin elektrik üretiminin %70'inden biraz fazlasını oluşturuyor. Korkunç hava bugün de devam ederken, son günlerde birçok kimya fabrikası da kapanmak zorunda kaldı.

Zhengzhou Ticaret Borsası'nda kömür vadeli kontratları %12 yükselerek ton başına 1,408.2 yuan (218.76 dolar) ile rekor seviyeden kapandı.

Spot fiyatlar daha da yüksek, Qinhuangdao'daki 5.500 kilokalori kömürü şu anda ton başına yaklaşık 1.900 yuan.

Geçen hafta yayınlanan birden fazla rapor, Çin'in kömür konusundaki çaresizliğinin, Chines limanlarındaki gümrüklü depolamadan taşınan tonlarca inen kömürle Avustralya kömürüne yönelik bir yıllık yasağını kısmen hafiflettiğini gösteriyor.

Bu arada, komşu Hindistan'da kömür kıtlığını medyada yansıtmamaya çalışıyor.

Yerel haberlerde, son günlerde 20 kadar termik kömür santralinin kapanmak zorunda kaldığı ve bunun Pencap, Rajasthan, Delhi ve Andhra Pradeş gibi birçok eyalette elektrik üretimine engel olduğu öne sürülüyor.

Hindistan, Çin gibi elektrik üretimlerinin %70'inin %70'i için kömüre güveniyor.

Enerji krizi dünyanın birçok köşesinde hissedilirken, örneğin Avrupalılar bu sonbaharda büyük ölçüde şişirilmiş faturalarla karşı karşıya kalırken, Lübnan'da yakıt kıtlığının en büyük iki elektrik santralini kapatmaya zorlamasının ardından hafta sonu merkezi olarak üretilen elektrik yoktu.

Kaynak: TURKDENİZ.COM