ÇİN'İN DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDEN ELDE ETTİĞİ GELİR 1 TRİLYON DOLARA ULAŞTI

ÇİN'İN DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDEN ELDE ETTİĞİ GELİR 1 TRİLYON DOLARA ULAŞTI

Çin Doğal Kaynaklar Bakanlığı; Çin'in deniz ekonomisine ilişkin gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) bu yılın ilk üç çeyreği içinde 7,2 trilyon yuana (yaklaşık 1 trilyon dolar) ulaştığını açıkladı.

adscode

Çin Doğal Kaynaklar Bakanlığı, bu hafta başında yaptığı açıklamada, Çin'in deniz ekonomisinin, 2023 yılının ilk dokuz ayı zarfında sürekli ve istikrarlı bir büyüme gösterdiğini bildirdi. Doğal Kaynaklar Bakanlığı Deniz Ekonomisi Stratejik Planlama Dairesi Direktörü He Guangshun, düzenlenen bir basın toplantısında, Çin'in deniz ekonomisine ilişkin gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) bu yılın ilk üç çeyreği içinde, önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5,8 oranında büyüyerek 7,2 trilyon yuana (yaklaşık 1 trilyon dolar) ulaştığını belirtti.

Bu çerçevede, denizden çıkarılan ham petrolün ve doğal gazın miktarı da, söz konusu dokuz ay içinde önceki yıla kıyasla ham petrol için yüzde 4,6 ve doğal gaz için 9,7 oranlarında arttı. Bu gelişmelerin sonucunda yeni gemilere talep de dokuz aylık dönemde artış gösterdi. He, gemi inşaat sektörünü canlı tutacak bir gelişme olduğunu ve Çin tersanelerine yönelen gemi siparişi miktarının söz konusu dönemde, önceki yıla kıyasla yüzde 40,2 oranında yükseldiğini söyledi.

Öte yandan deniz turizmi de ciddi bir büyüme yaşadı. Deniz yolcusu sayısında saptanan artış önceki yıla kıyasla yüzde 121 oranında bir sıçrama gösterdi.

Kaynak: CGTN TÜRK