ÇİN'İN HAMLESİ ÇELİK FİYATLARINI YÜKSELTTİ

ÇİN'İN HAMLESİ ÇELİK FİYATLARINI YÜKSELTTİ

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin’in para politikasında genişleme sinyali vermesi çelik fiyatlarını yükseltti.

Çin, bankaların rezerv olarak tutmaları gereken nakit miktarını keseceğini ve ivme kaybetmeye başlayan COVID sonrası ekonomik toparlanmayı desteklemek için uzun vadeli likiditede yaklaşık 1 trilyon yuan serbest bırakacağını açıkladı. Ülkenin likidite artırımı hamlesi, üretim kısıntısı endişelerinin desteklediği ralliyi tetikleyerek çelik fiyatlarını sekiz haftanın en yüksek seviyesine çıkardı.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda inşaat demiri fiyatı haftaya yüzde 3.3 artarak 5.532 yuan/ton (854,47 dolar) ile 19 Mayıs'tan beri en yüksek seviye ile başladı. Sıcak haddelenmiş çelik rulo yüzde 3,5 artarak 5.948 yuan/ton ile yine 19 Mayıs'tan beri en yüksek seviyesini gördü. Paslanmaz çelik ise 17.495 yuan/tondan alıcı buldu.

Çin Merkez Bankası, Cuma günü yaptığı açıklamada bankaların zorunlu karşılık oranlarını 15 Temmuz'dan geçerli olmak üzere 50 baz puan indireceğini ve yavaşlamaya başlayan ekonomik toparlanma ivmesini desteklemek için 1 trilyon yuanı serbest bırakacağını açıklamıştı. Merkez Bankası’nın açıklaması öncesinde, Çin'in karbon emisyonu hedefine ulaşmak için çelik üretimini azaltma çabalarını hızlandırdığı için, Şanghay çelik kontratları, üretim kısıtlamaları hakkında yenilenen açıklamalarla zaten destek bulmuştu.

CARE: Arz artışı kademeli fiyat düşüşü sağlayacak

Ancak analistler küresel olarak artan arz nedeniyle çelik fiyatlarının bir süre sonra gerileyeceği tahmininde bulunuyor. Hindistan merkezli kredi derecelendirme kuruluşu CARE Ratings, son bir yılda çelik fiyatlarında yaşanan artışın, arzdaki iyileşmeye bağlı olarak gevşemesini beklediğini bildirdi. Küresel çelik üretimi bu yıl yüzde 15 arttı. Üretimdeki artmasının fiyatları geri çekeceğini belirten CARE, ancak çok keskin bir düşüş beklenmediklerini, fiyatların kademeli olarak düşeceğini söyledi.

Kaynak: Dünya Gazetesi