Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir çok maksatlı hücum gemisi TCG Anadolu'nun teslimat tarihini açıkladı.

İsmail Demir çok maksatlı hücum gemisi TCG Anadolu'nun inşa süreci ve gemide kullanılması planlanan milli hava araçlarına yönelik yürütülen çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir çok maksatlı hücum gemisi TCG Anadolu'nun inşa süreci ve gemide kullanılması planlanan milli hava araçların yönelik yürütülen çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.

Demir, Türkiye'nin en büyük savaş gemisi olacak TCG Anadolu'nun bu yıl teslimatını hedeflediklerini, SİHA VE Hürjet gibi milli hava araçlarının gemide görev yapabilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Deniz kuvvetlerine bir uçak gemisi kazandırmak için de araştırma içinde olduklarını belirten İsmail Demir, dünyadaki çeşitli uçak gemileri, onların nitellikleri, gemi üzerinde kullanılacak platformlar gibi bir dizi konuyu değerlendirdiklerini ifade etti.

Savunma Sanayii Başkanlığı, geminin orijinal tasarımı v imalatı sırasında gündemde olmayan ama son 1 yıldır üzerinde durulan modifikasyonlarla ilgili de çalışmalar yapıyor.

SİHA ve İHA'lardaki çeşitli sistemlerin veya geminin üzerine konulacak faydalı yüklerin neler olacağı, nasıl kombinasyon oluşturulacağı, kontrol imkanları gibi bir dizi konunun üzerinde duruluyor.

TCG Anadolu denize indirildikten sonra bazı sistemlerin peyderpey konulması planlanıyor.

Ayrıca Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş tarafından üretilen Hürjet'i TCG Anadolu gemisi gibi bir gemiden operasyon yapabilir hâle getirmek için çalışmalara da hız verilmiş durumda.

KAYNAK: GİSBİR TV