DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE KRİTİK GELİŞME! KARADENİZ'DEKİ MAYINLARI TEMİZLEME KARARI BELLİ OLDU...

DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE KRİTİK GELİŞME! KARADENİZ'DEKİ MAYINLARI TEMİZLEME KARARI BELLİ OLDU...

Türkiye, Romanya ve Bulgaristan, Ukrayna'daki savaş nedeniyle Karadeniz'de sürüklenen mayınların temizlenmesine yönelik ortak bir plan üzerinde önümüzdeki ay anlaşma imzalamayı hedefliyor.

adscode

Rusya ile Ukrayna yaşanan savaş nedeniyle Karadeniz'de yüzen mayınların tespit edildiği görülmüştü.

Yaşanan bu durum, uluslararası taşımacılık yapan gemilerin ticaretini olumsuz yönde etkilemişti. 

Geçtiğimiz günlerde; Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, 2023 yılında gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bir basın bilgilendirmesi yaptı.

Karadeniz'de Türkiye, Romanya ve Bulgaristan ile ‘Mayın Karşı Tedbirleri İşbirliği’ni kurduklarını dile getiren Güler şu ifadelere yer verdi:

“Mayın tarama gemilerimiz Romanya’nın sınırlarının bittiği yere kadar sürekli devriye yapacak”

“Buradaki amaç hem Rusya, hem Ukrayna limanlarından sürüklenen mayınları tespit ederek boğazlarımıza gelmeden imha etmek. Mayınları bugüne kadar tespit ettikçe imha ettik. Karadeniz’de deniz karakol uçaklarımızla, gemilerimizle mayın tespit çalışmaları yapıyoruz. Son zamanlarda biraz fazla mayınlar gelmeye başlayınca böyle üçlü bir yapı kurduk. Mayın tarama gemilerimiz Romanya’nın sınırlarının bittiği yere kadar sürekli devriye yapacak.”

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Meclisi, Rusya-Ukrayna savaşının uluslararası denizcilik üzerindeki etkisine ilişkin kararı onayladı. Kararda öne çıkan başlıklar şu şekilde:

-Uluslararası seyrüsefer akışının yeniden sağlanmasını kolaylaştırmak
-Ukrayna liman altyapısını kullanan gemilerin emniyetini sağlamak

Ukrayna, Aralık ayı başı itibarıyla 130'dan fazla geminin Ukrayna limanlarından ayrıldığını ve Rusya'nın çekildiği Ağustos ayından bu yana 5 milyon tondan fazla mal ihraç ettiğini açıkladı.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ