DENİZDE KAYBOLAN KONTEYNERLERE İLİŞKİN ZORUNLU RAPORLAMA KURALI GELİYOR...

DENİZDE KAYBOLAN KONTEYNERLERE İLİŞKİN ZORUNLU RAPORLAMA KURALI GELİYOR...

Dünya Denizcilik Konseyi (WSC), IMO Deniz Güvenliği Komitesi MSC-108 tarafından Denizde Can Güvenliği Uluslararası Sözleşmesi'nde yapılan değişikliklerin kısa süre önce kabul edilmesine destek oldu.

adscode

Dünya Denizcilik Konseyi (WSC), Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) Deniz Güvenliği Komitesi (MSC 108) tarafından Denizde Can Güvenliği Uluslararası Sözleşmesi'nde (SOLAS) yapılan değişikliklerin kabul edilmesini memnuniyetle karşıladı.

Bu değişiklikler, 1 Ocak 2026 tarihinden itibaren denizde kaybolan tüm konteynerlerin zorunlu olarak rapor edilmesini gerektirecek.

Dünya Denizcilik Konseyi Yetkilileri'nin konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada:


"Özellikle SOLAS Bölüm-V Yönetmelik 31 ve 32'yi değiştiren yeni yönetmelikler, deniz güvenliği ve çevrenin korunmasında önemli bir ilerlemeye işaret ediyor.

Kayıp ve sürüklenen konteynerlerin hızlı ve ayrıntılı bir şekilde rapor edilmesini sağlayan bu değişiklikler, seyir güvenliğini artıracak, hızlı müdahale eylemlerini kolaylaştıracak ve potansiyel çevresel tehlikeleri azaltacaktır." ifadeleri kullanıldı.

Yeni kurallar, konteyner kaybına karışan bir geminin kaptanının ivedi şekilde yakındaki gemilere, en yakın kıyı devletine ve bayrak devletine belirli ayrıntıları bildirmesi gerektiği anlamına geliyor.

Bayrak devleti daha sonra bu bilgileri Küresel Entegre Denizcilik Bilgi Sistemindeki (GISIS) yeni bir modül aracılığıyla IMO'ya iletecek.

BU BİLDİRİ, AKILLARA GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE YAŞANAN MARPORT LİMANI'NDAKİ KAZAYI GETİRDİ...

Ne Olmuştu?

Saat 2 Haziran 2024 Pazar Günü 19.20 sularında, MARPORT Limanı'nda MEDKON RİZE gemisinden 28 konteyner denize düşmüştü.

Konteynerlerden 8’i denizden alınmış, diğer konteynerleri kurtarma operasyonu devam ettiği bildirilmişti.

Gemi trafiği kapatılan limanda kontroller devam ederken gerekli önlemler alındığı ifade edilmişti.

TÜRK DENİZ MEDYA