DOĞU AKDENİZ-2023 DAVET TATBİKATI BAŞLADI

DOĞU AKDENİZ-2023 DAVET TATBİKATI BAŞLADI

Doğu Akdeniz-2023 Davet Tatbikatı Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları, çeşitli kamu kurum ve kuruluşların katılımıyla bugün başladı.

adscode

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından iki yılda bir icra edilen 9 ülkeden 5 bin personelin katıldığı, Doğu Akdeniz-2023 Davet Tatbikatı Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları, çeşitli kamu kurum ve kuruluşların katılımıyla bugün başladı.

25 Kasım tarihinde sona erecek olan Doğu Akdeniz 2023 tatbikatı bilgilendirme toplantısı, Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'nda, deniz kuvvetlerinin sancak gemisi TCG Sancaktar’da, Deniz Harp Okulu'nun 250. kuruluş yıl dönümü olan 18 Kasım’da gerçekleştirildi. Harp Filo Komutanı Tümamiral Hüseyin Tığlı, Türkiye’nin de yakın zamanda yaşadığı deprem felaketini anımsatarak, tatbikatın arama kurtarma ve insani yardım taşınması eğitim ve icrasında bulunacağını, TCG Anadolu’nun da tatbikatta aktif rol ve görev üstleneceğini kaydetti.

TURMARFOR Kurmay Başkanı Albay Osman Diler ve TURMARFOR Plan Subayı Ricardo Lopez Nieoto sunumu ile tatbikat hakkında bilgi verildi. Deniz Kuvvetlerinin planlı tatbikatlarından Doğu Akdeniz 2023 Tatbikatı'na 9 ülkeden katılımcı görev alırken tatbikatta sadece deniz harekatı değil, insanı yardım senaryolarının da icra edileceği belirtildi.NATO Tatbikat Planlama Usulleri ile uyumlu olacak şekilde planlama sürecinin 6 ay olduğu Doğu Akdeniz-2023 tatbikatının, tatbikata katılan Türk deniz kuvvetleri unsurları, sivil kamu kurum kuruluşları ve organizasyonları ile NATO daimi görev gücü unsurları ve tatbikata katılan diğer ülke unsurları arasında, TURMARFOR karargahı komutası altında görev yeteneklerini eş zamanlı olarak değerlendirmek maksadıyla icra edilen davet tatbikatı olduğu ifade edildi.

TURMARFOR karargahı komutası altında, sivil kamu kurum kuruluşları, diğer kuvvet komutanlıkları ile müttefik ülke katılımcılarının iştiraki ile Deniz Harp Merkezi'nde oluşturulacak 115 kişilik tatbikat kontrol merkezi tarafından sevk ve idare edilen Doğu Akdeniz-2023 Davet Tatbikatı'nda, deniz kuvvetlerinden 24 gemi, 4 denizaltı, 3 deniz karakol uçağı, 10 helikopter, 26 insansız hava aracı, 3 SAT timi, 2 SAS timi, 1 KBRN timi, 1 amfibi deniz piyade taburu, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan ise 1 CH -47 helikopteri, 2 cougar ve 1 S-70 helikopteri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı‘ndan deniz harekatının taktik hava desteği, 3 sorti havadan erken ihbar uçağı ile sahil güvenlik Komutanlığı‘ndan üç sahil güvenlik botu görev alacak. Ayrıca aralarında, NATO mayın karşı tedbirleri görev grubu 2 gemileri de olan, 2 İtalyan, 1 İspanyol, 1 Türk olmak üzere 4 NATO gemisi de tatbikatta yer alıyor. İçişleri Bakanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Türk Kızılay’ı personelleri de sivil kamu, kurum ve kuruluşları ile müşterek eğitimler kapsamında tatbikata katılım sağlıyor.

TCG Anadolu gemisinin de görev alacağı Doğu Akdeniz'de insanı yardım ve doğal afet desteği senaryolarını da içeren serbest oyun, asimetrik tehdit, kbrn bölgesel deniz kontrolü muharip olmayanların tahliyesi, insanı yardım, doğal afet desteği, deniz haydutluğu ve denizde terör ile deniz ulaştırması için işbirliği ve rehberlik faaliyetleri icra edilecek.

Harp Filo Komutanı Tümamiral Hüseyin Tığlı, Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Yusuf Akyüz, tatbikata katılan ülkelerin gözlemcileri, gemi komutanları ve askeri personelin katıldığı bilgilendirme toplantısında, 18 Kasım’da başlayıp 25 Kasım'da sona erecek olan Doğu Akdeniz-2023 Tatbikatı'nın her gününde farklı tatbikat planlandığı bilgisi verildi.