DÜNYANIN BİRÇOK BÖLGESİNDE LİMAN SIKIŞMALARI REKOR DÜZEYDE

DÜNYANIN BİRÇOK BÖLGESİNDE LİMAN SIKIŞMALARI REKOR DÜZEYDE

Dünyanın birçok bölgesinde yaşanan tedarik zinciri sıkışmalarında en önemli darboğazlardan biri limanlarda rekor düzeye ulaşan bekleme süreleri.

Bloomberg’ün IHS Markit ve Genscape ile birlikte takip ettiği liman yoğunluğu endeksleri, ABD’de yayımlanmaya başladığından bu yana en yoğun dönemin yaşandığını gösteriyor. ABD’nin en büyük üç limanına giriş için bekleyen konteyner gemilerinin sayısı temmuz ayından bu yana artmaya devam ediyor.

Bloomberg endeksine göre Los Angeles ve Long Beach limanlarında tahliye için bekleyen konteyner gemilerinin sayısı 40’a ulaştı. Bu endeks tarihinin en yüksek rakamı. Georgia’daki Savannah limanında da 20 kargo gemisi giriş için sıra bekliyor. New York ve New Jersey limanlarında da bekleyen gemiler, nisandan bu yana en fazla yoğunluğa ulaştı . Çin’de de COVID-19 vakası çıktıktan sonra bir terminali tamamen kapanan Ningbo limanında gemi trafiği çok yoğun. Ningbo’daki sıkışma Qingdao gibi bölge limanlardaki bekleme sıralarını rekor seviyelere getirdi. Liman sıkışıklık oranı yüzde 60-70’lere varmış durumda.

Noel talebi konteyner krizini daha da büyütüyor

Konteyner krizi ve COVID-19 kısıtlamalarından dolayı tüm şirketler gönderilerinde gecikmeler yaşıyor. Perakende sektörü ve üreticiler, dünyada alışverişin en yoğun olduğu Noel tatili dönemi öncesinde siparişlerini hızlandırdılar. Bu da yaşanan sorunu daha da büyütüyor. Sıkışmalar navlunu da yükseltiyor.

 Baltık Kuru Yük Endeksi, ağustos ayında 4 bin seviyesinin üzerined çıkmıştı. Şu anda 3,600 civarında seyrediyor. Endeks yönünü tekrar yukarı çevirmiş durumda.
 
Kaynak: Dünya Gazetesi