DÜNYANIN EN BÜYÜK GEMİSİNİ ALARAK, HURDAYA GİTMEKTEN KURTARDILAR!

DÜNYANIN EN BÜYÜK GEMİSİNİ ALARAK, HURDAYA GİTMEKTEN KURTARDILAR!

Dünyanın en büyük kruvaziyeri, 10 ay satışta kaldıktan sonra Disney tarafından alınarak hurda olarak satılmaktan kurtarıldı.

Dünyanın en büyük kruvaziyeri, 10 ay satışta kaldıktan sonra Disney tarafından alınarak hurda olarak satılmaktan kurtarıldı.

9 bin yolcu kapasiteli, 20 güverteli Global Dream II gemisi, açık hava su parkı ve lüks sinema içerecek şekilde tasarlanmasına karşın rıhtımdan hiç ayrılmadı.

Alman-Hong Kong şirketi MV Werften tarafından inşa edilen kruvaziyer, şirketin Ocak 2022'de iflas başvurusu yapmasından sonra terk edilmişti.

Çarşamba günü Disney gemiyi "uygun bir fiyata" satın aldığını doğrulasa da şirket tutarı açıklamadı.

Disney Parks, Experiences and Products Başkanı Josh D’Amaro, "Disney kruvaziyerleri, nerede olursa olsun hayranlarını Disney büyüsüyle buluşturmak için benzersiz bir fırsat sunuyor ve bu geminin eklenmesiyle Disney Gemi Turu tatili, her zamankinden daha fazla aile için erişilebilir olacak" dedi.

Eğlence devi, Global Dream II'yi "yeniden hayal ettikten" sonra MV Wertfen'le birlikte çalışarak gemiyi Wismar tersanesinde tamamlayıp 2025'te resmen Disney Gemi Turu şirketine katmayı planladığını açıkladı.

Haberlere göre, mega yolcu gemisinin yapımı 1,8 milyar dolara mal oldu.

Global Dream II, kardeş gemisi Global Dream'le birlikte yolcu kapasitesi bakımından dünyanın en büyük kruvaziyeri olacaktı.

MV Werften yöneticisi Christoph Morgen, haziranda düzenlediği basın toplantısında geminin parçaları için hurdaya ayrılacağını söylemişti.

Morgen, şirketin Wismar'daki tersanesinin askeri gemiler inşa etmek için kullanılmak üzere Thyssenkrupp'un deniz birimine satıldığını da belirtmişti.

Alman kruvaziyer dergisi An Bord'a göre, Global Dream gemilerinin yeniden satılmasındaki sorunlardan biri de Asya pazarı için tasarlanmaları.

Dergi, gemilerin "kabin, güverte ve tahrik sisteminin" Avrupa veya Kuzey Amerika'da kullanılmaya uygun olması için önemli değişikliklere ihtiyaç duyacağını aktardı.

Royal Caribbean ekimde, inşa edildiğinde boyut bakımından dünyanın en büyük yolcu gemisi olacak yeni bir kruvaziyere dair planlarını açıklamıştı.

The Icon of the Seas isimli gemi, şu anda bu unvanı elinde bulunduran başka bir Royal Caribbean kruvaziyer gemisi olan Wonder of the Seas'i geride bırakarak Ocak 2024'te hizmete girecek.

6 bin 988 yolcu kapasitesiyle The Wonder of the Seas, Global Dream II'den 2 bini aşkın daha az yolcu alabiliyor. Fakat The Wonder of the Seas, 362 metre uzunluğunda ve 64 metre genişliğindeyken, Global Dream 342 metre uzunluğunda ve 46 metre genişliğinde.

Kaynak: Independent Türkçe