DÜNYA'NIN EN BÜYÜK İÇ LİMANI, ÇİN'İN SIFIR COVİD STRATEJİSİNİN KURBANI OLDU

DÜNYA'NIN EN BÜYÜK İÇ LİMANI, ÇİN'İN SIFIR COVİD STRATEJİSİNİN KURBANI OLDU

Nanjing Limanı'nda, yerel ve ulusal hükümet organlarının durumu hafifletme girişimlerine rağmen Çin genelinde kamyon taşımacılığındaki karışıklıklar tedarik zincirlerinde hasara yol açıyor.

Dünyanın en büyük iç limanı olan Nanjing, iş gücü arasında bir Covid salgını bildiren en son liman olurken, yerel ve ulusal hükümet organlarının durumu hafifletme girişimlerine rağmen Çin genelinde kamyon taşımacılığındaki karışıklıklar tedarik zincirlerinde hasara yol açıyor. Yangtze boyunca liman operasyonlarının çoğu kapatıldı. Yangtze Nehri trafiği Nanjing liman haberlerinden önce zaten pilot sıkıntısı çekiyordu, nehir deltası bölgesindeki diğer birçok şehir bu hafta Şanghay'a kilitlendi.

İnşaat sektörü için önde gelen bir gösterge olan ekskavatörlerin yurt içi satışları Mart ayında bir yıl öncesine göre neredeyse %64 düştü

Fransız lojistik firması Geodis, dün itibariyle Şanghay, Kunshan, Taicang ve Nantong'daki kamyon taşımacılığı hizmetlerinin uzatılmış kilitlenmenin ardından askıya alındığını bildirdi. Yangtze Nehri Deltası ile Wuxi, Suzhou ve Jiaxing'de gecikmeler bekleniyor.

Covid ile hırpalanmış Çin'in çoğunda sınırlı kamyon taşımacılığı bu yıl fiyatları üç kattan fazla gördü. Ulaştırma Bakanlığı'ndan alınan verilere göre, kamyonlar Çin'in yerel taşımacılığına hakim ve toplam yükün yaklaşık dörtte üçünü taşıyor.

Bu hafta başlarında Şanghay'ın GMS Podcast'inde devam eden karantinayı tartışan Xeneta navlun oranı platformu baş analisti Peter Sand şunları söyledi: limana girip çıkamıyor.”

Haftanın başında Pekin, tüm eyalet düzeyindeki hükümetlere havalimanlarını, limanları ve otoyolları açık tutmalarını emretti, böylece sıkı anti-pandemi kontrolleri arasında ulaşım ve lojistik bağlantıların sürdürülebilmesi sağlandı.

Çin Devlet Konseyi - Çin kabinesi - Pazartesi akşamı, çok sayıda otoyol tıkanıklığı ve sınırlı kamyon kullanılabilirliği raporları arasında yerel yetkililerin yollara barikat kurmaması veya sağlıklı kamyon sürücülerini karantinaya almaması gerektiğini söyledi.

Yerel düzeyde iller, malların yollarda hareket etmesini sağlamanın yollarını tanıtmaya çalışıyor. Örneğin, dünyanın en büyük limanı olan Ningbo'ya ev sahipliği yapan Zhejiang'da, il ulaştırma departmanı gidiş-dönüşleri kolaylaştırmak için 82 kamyon şoförü salgın önleme servis istasyonu kuruyor.

Şanghay gibi kilit malzemelerin taşınmasından ve güvenliğinden sorumlu olan il dışındaki kilit bölgelerdeki kamyon sürücüleri artık konaklama, yemek, park, antijen ve nükleik asit testi, araç dezenfeksiyonu ve diğer hizmetleri alabiliyor.

Geodis, Covid vakalarının hızla tırmandığı Ningbo'da tüm depo alanlarının artık tamamen dolu olduğunu, şehrin Şanghay'dan yönlendirilen kargolarla dolup taştığını bildiriyor.

“Şanghay tamamen kilit altındayken, Ningbo şimdi bazı vakaların bulunmasıyla 'sarı alarmda'. Beilun'daki depolar, Ningbo'da tıkanıklığa neden olan Şanghay karantinasıyla dolu. İngiltere lojistik şirketi Woodland Group'tan Pazartesi günü yayınlanan bir güncellemede, alan dar ve 40′ ve 40HC ekipman eksikliği var” dedi.

Çin'deki Avrupa Birliği Ticaret Odası, geçen hafta ülkenin kabinesine Pekin'in Covid-19 kontrol önlemlerinin Avrupa şirketlerini nasıl bozduğunu detaylandıran bir mektup gönderdi.

Oda, Çin Devlet Konseyi'ne ve başbakan yardımcısı Hu Chunhua'ya hitaben yazdığı bir mektupta, oda, “eski toplu test ve izolasyon araç kutusunun” omikron varyantının getirdiği zorlukların üstesinden gelemediğini söyledi.

Oda başkanı Jorg Wuttke tarafından imzalanan mektupta, "Çin'deki son Kovid-19 salgınını kontrol altına almak için alınan mevcut önlemler, lojistik ve üretimden Çin'deki tedarik zincirine kadar uzanan önemli aksamalara neden oluyor" dedi.

Çoğu analistin bu yılki GSYİH büyümesi tahminlerini düşürmesiyle, Halk Cumhuriyeti'ne yayılan sürekli karantinalar ulusal ekonomiye zarar verdi. Geçen ay Çin, ülkenin GSYİH'sının 2022'de yüzde 5,5, yani son 30 yılın en düşük seviyesinde büyümesinin beklendiğini açıkladı. Bu nispeten durgun hedef bile son günlerde devlet medyasında yer alan makalelerde sorgulandı.

İnşaat için önde gelen bir gösterge olan ekskavatörlerin yurt içi satışları, bir yıl öncesine göre Mart ayında neredeyse %64 düştü. Kazıcı satışlarının geçmişte inşaat faaliyetleri ve çelik talebi için iyi bir öncü gösterge olduğu kanıtlandı.