DÜNYANIN EN KAPSAMLI KRUVAZİYER TURUNUN BİLETLERİ SATIŞA ÇIKTI

DÜNYANIN EN KAPSAMLI KRUVAZİYER TURUNUN BİLETLERİ SATIŞA ÇIKTI

Kruvaziyer işletmecisi Royal Caribbean, 9 ay (274 gece) sürecek ve dünya genelinde 150 noktayı ziyaret edecek yeni bir destansı gemi yolculuğunu duyurdu.

Şirketin, "en uzun ve en kapsamlı dünya gezisi" olarak reklamını yaptığı Ultimate World Cruise, Aralık 2023'te Miami'den denize açılacak ve Eylül 2024'te sona ermeden önce 7 kıtada 65 ülkeyi ziyaret edecek.

Planlanan durakların yaklaşık 57'si kruvaziyer şirketi için de yeni limanlar olacak. Gemi, Grönland'da Qaqortoq bölgesi, Antarktika, Fransız Polinezyası'nda Moorea ve Tahiti adaları ve Japonya'da Okinawa gibi olağandışı yerlerin yanı sıra Rio de Janeiro, Tac Mahal için Hindistan, Çin Seddi için Çin ve Büyük Set Resifi için Avustralya gibi ölmeden önce görülmesi gereken yerler listesinin gözde noktalarını da ziyaret edecek.

2 bin 490 yolcu kapasiteli Serenade of the Seas gemisinde gerçekleşecek destansı yolculuk için rezervasyonlar bugün başladı.

Tüm yolculuk için giriş seviyesindeki iç kabinlerin fiyatı uçuşlar, vergiler ve ücretler dahil 46 bin 409 sterlinden (yaklaşık 610 bin TL) başlarken, süitler 85 bin sterlinin (yaklaşık 1,1 milyon TL) biraz altından satışa sunuldu.

Şimdiye kadarki en uzun dünya gezisi, Viking'in Ağustos 2019'da Londra'dan yola çıkan ve koronavirüs pandemisi Mart 2020'de tüm yolculukları durdurmadan önce bir sonraki mayısta dönmesi planlanan 245 gecelik Ultimate World Cruise seyahatiydi.

Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi hedefleyen gemi, yolculuğunu erken bitirmek zorunda kalmıştı.

Şubatta Bloomberg, 130+ günlük dünya turlarının biletlerinin yıllar önceden tükendiğini bildirmişti. Bu, son iki yılda milyarlarca dolar kaybeden bir sektör için mutluluk verici.

ABD'li kruvaziyer devi Carnival, 2020'de 10 milyar dolarlık (yaklaşık 95 milyar TL) zarar bildirirken, eylülde Uluslararası Kruvaziyer Şirketleri Birliği, sadece Avrupa'da doğrudan veya dolaylı şekilde sektöre bağlı 200 bin işin sona erdiğini tahmin ettiklerini açıklamıştı.

Tüm işletmecilerin Kovid protokollerini uygulamaya koyması ve sıhhi önlemleri artırmasıyla kruvaziyer seferleri ağustosta yeniden başlamıştı.

Bununla birlikte, Birleşik Krallık Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi'nin (Foreign, Commonwealth & Development Office -FCDO) Kovid döneminde kruvaziyer yolculuğuna dair tavsiyeleri hâlâ ihtiyatlı:

Her ne kadar işletmeler enfeksiyon kontrolünü artırmak yönünde adımlar atsa da kruvaziyer gemilerinde yolcuları ve denizcileri etkileyen Kovid-19 salgınları görülmeye devam ediyor. Gemideki kapalı ortam ve birden fazla hanenin bir araya gelmesi, Kovid-19'un başka yere kıyasla burada daha hızlı yayılmasına yol açıyor.

Kaynak: Independent Türkçe