EL KONULAN LİMANI KULLANAN DENİZCİLİK ŞİRKETİNE 110 MİLYON DOLAR CEZA KESİLDİ

EL KONULAN LİMANI KULLANAN DENİZCİLİK ŞİRKETİNE 110 MİLYON DOLAR CEZA KESİLDİ

Amerika Birleşik Devletleri'nde mahkeme, Küba'da 1960 yılında hükümet tarafından el konulan bir limanı kullanan Norveçli tur şirketinin 110 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi.

adscode

Delaware'de kayıtlı Havana Docks Corp. tarafından açılan ve Miami şehrinde mart ayında görülen davada hakim, soğuk savaş döneminde el konulan Havana Kruvaziyer Limanı Terminali'nin kullanımının hukuk dışı olduğuna karar vermişti.

Yeni açıklanan ceza ve karar gerekçesinde hakimin davacı Havana Docks Corporation'ı haklı bulduğu bu nedenle davalı Norwegian Cruise Line Holdings'in 109,8 milyon dolar tazminatın yanı sıra mahkeme masrafı olarak da 3 milyon dolar ödemesine karar verdiği belirtildi.

Havana Docks, Amerikan vatandaşları ve şirketlerinin 1959 darbesinden sonra Küba'da el konulan malvarlıkları ile ilgili dava açmasına izin veren Helms-Burton kanunundan faydalanarak Havana'daki limanı kullanan Carnival, Royal Caribbean ve MSC şirketlerine de dava açmıştı.

Fidel Castro döneminde 2 milyar doların üzerinde malvarlığına el konulduğu tahmin edilirken bu kararla darbe sonrası ülkeden ayrılan diğer Kübalıların da tazminat davası açmasını teşvik edebilecği belirtiliyor.

Bu ayrıca Küba ile iş yapan uluslararası şirketler için de karşılaşabilecekleri zorluklar için bir uyarı anlamına geliyor.

Amerikalı tur gemileri 2016 yılında dönemin devlet başkanı Barack Obama tarafından gevşetilen yaptırımlar sonrası Küba'ya gitmeye başlamış fakat bu turlar 2019 yılında dönemin devlet başkanı Donald Trump döneminde tekrar durdurulmuştu.

Trump yönetimi ayrıca 1996 yılında kabul edilmesine rağmen daha önceki tüm başkanlar tarafından askıya alınan Helms-Burton yasasına geçit vermişti.

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel daha önce Helms-Burton kanunua sert tepki göstererek bunun uluslararası hukukla belirlenen ulusal egemenliğin ihlali olduğunu belirtmişti.

Havana Docks ise Küba'nın el konulan liman nedeniyle hiç ödeme yapmadığını belirtiyor.
 
Kaynak: Euronews