“EN BÜYÜK AMAÇ, TÜRK DENİZCİSİNİN DÜNYA DENİZLERİNDE DAHA FAZLA SAYIDA GÖREVE ADAY OLMASINI SAĞLAMAK”

“EN BÜYÜK AMAÇ, TÜRK DENİZCİSİNİN DÜNYA DENİZLERİNDE DAHA FAZLA SAYIDA GÖREVE ADAY OLMASINI SAĞLAMAK”

Türk Deniz Medya olarak Denizcilik eğitiminin en önemli kurumlarından biri olan EKOL Denizcilik’e konuk olarak eğitim merkezinin faaliyetleri hakkında bilgi aldık.

Ekol Denizcilik Eğitim Merkezi İnsan Kaynakları Müdürü Murat Bingül, Ekol Denizcilik Eğitim Merkezi Eğitim Koordinatörü Özkan Kaya ve Ekol Denizcilik Eğitim Merkezi Akademiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Emel Hayretdağ; Ekol Denizcilik’in hedefleri ve ‘Üç Tarafı Deniz Dört Tarafı Fırsat Eşitliği’ isimli burs programı hakkında bilgiler verdi.

“ÖNEMLİ OLAN BURS VEREBİLMEK DEĞİL, MESLEĞE YATKINLIĞI OLAN İNSANLARI KEŞFEDEBİLMEK... “

Ekol Denizcilik Eğitim Merkezi İnsan Kaynakları Müdürü Murat Bingül; eğitim kurumunun denizciliğe merak saran gençlere imkân sunma hedefinde olduğunu dile getirerek: “Ekol Denizcilik, denizcilik eğitimi sektöründe oldukça mesafe kat etmiş bir kurum. Gerek akademik personeli gerek yardımcı eğitim malzemesi donanımı itibarıyla oldukça yeterli bir eğitim merkezi. Bizim bir projemiz var. ‘Üç Tarafı Deniz Dört Tarafı Fırsat Eşitliği’ adında. Anadolu'nun jeopolitik konumundaki öneme rağmen; maalesef bazı bölgelerin deniz ile çok tanışık olmadığını görüyoruz. 

Denizciliğe ve denizcilik mesleğine yönlendirmenin olmadığını biliyoruz. Amacımız, denizcilik sektörünü tanıtmak. Denizciliğe yatkın olabilecek, fakat bugüne kadar denizciliği hayalinde yaşayan gençlere bu farkındalığı sağlatmak. Ve sektörde daha nitelikli meslek erbapları üretmek.

“Bu kapsamda, gelir seviyesi düşük bazı ailelerin çocuklarını bölge fark etmeksizin bütün vatandaşlarımıza hizmet etmek istiyoruz. Denizciliğe merak saran gençlerimize sunmak istediğimiz bir imkân. Denizcilik eğitim merkezi bünyemizde onlara 2 yıl burs imkânı sağlayarak onların zabitlik eğitimini finanse edebilmenin alt yapısı için bu yola baş koyduk. Burada önemli olan burs verebilmek değil, mesleğe yatkınlığı olan insanları keşfedebilmek... 

Burslu adayın, fiziki yapısından psikolojik yapısına kadar her yönüyle meslekte mutlu olabilmesini istiyoruz. Doğru kişiyi, doğru meslek ile eşleştirmek en büyük hedefimiz. Seçim teorimiz bu yönde ilerleyecek. Teknik ekibimizin yapmış olduğu mülakatlar doğrultusunda ilerleyeceğiz. Bu bir başlangıç... Sektörde ilk... Tanıtım faaliyetlerimizi de etkin bir şekilde yapmayı planlıyoruz. Başvuru kılavuzumu oluşturacağız. Mülakat seçimlerinde nelere dikkat ettiğimizi belirleyeceğiz. Hangi donanımdaki adayın bizim bursumuzu alabileceğini tasarlayacağız.” ifadelerini kullandı.

“DENİZCİLİK İNGİLİZCESİ KONUSUNDA AYRI DERSLERİMİZ VAR. ÖĞRENCİLERİMİZİ YETİŞMİŞ VE HAZIR GÖNDERMEYİ İSTİYORUZ”

Ekol Denizcilik Eğitim Merkezi Eğitim Koordinatörü Özkan Kaya ise denizcilik sektöründe yabancı dil bilgisinin önemine vurgu yaparak Ekol Denizcilik’te kursu tamamlayan gençlerin böyle bir sorunu olmamasını hedeflediklerini belirtti. Özkan Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Burslu olarak eğitim alacak öğrencilerimiz için hazırlıklarımıza başlamış durumdayız. Bunun dışında, okulumuzda Türkiye'deki en modern simülatörlerden biri mevcut. Her zaman üzerine koyarak ilerlemek istiyoruz ve bu doğrultuda çalışmalar yapıyoruz. Bu minvalde; bu sene başladığımız yoğun ve etkili bir İngilizce eğitimine başladık.”

“Öğrencilerimiz, standart ders saatlerinin dışında İngilizce eğitimi alacaklar. Buradaki amaçta, belli seviyenin üzerinde İngilizce bilgisi olan gemi personeli yetiştirebilmek. Denizcilik İngilizcesi konusunda ayrı derslerimiz var. Öğrencilerimizi yetişmiş ve hazır göndermeyi istiyoruz. Öğrencilerimiz için, Beykoz'da uygulamalı tesisimiz var. Buradan öğrendiklerini orada uygulama ile pekiştiriyorlar. Sektörün ihtiyacı olan insan gücünü hedefliyoruz. Sektörün duayenlerini eğitim merkezimize getirerek tecrübelerini öğrencilerimize aktaracağı bir ortam oluşturacağız. Yapmış olduğumuz etkinliklere katılımın yoğun olması bizleri mutlu ediyor.

“EN BÜYÜK AMAÇ, TÜRK DENİZCİSİNİN DÜNYA DENİZLERİNDE DAHA FAZLA SAYIDA GÖREVE ADAY OLMASINI SAĞLAMAK”

Ekol Denizcilik Eğitim Merkezi Akademiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ise Emel Hayretdağ ise Ekol Denizcilik’in hedeflerini ve ‘Üç Tarafı Deniz Dört Tarafı Fırsat Eşitliği’ burs programının tüm detaylarını şu sözlerle anlattı: “Sahip olduğumuz teknik altyapı, simülatörler sektördeki en yeni teknolojiye sahip. Öğrencilerin henüz denize açılmadan simüle edilmiş ortamlarda dümenin başına geçmeleri eğitim görmesi büyük bir avantaj. Bu simülatör eğitimi, yalnızca okulda bulunan öğrencilerimiz için değil; hâlihazırda sektörde görev alan kaptanlar ve zabitlerin de test ölçme değerlendirme işlemlerinde kullanılıyor. 

Bu konuda da firmaların istekleri doğrultusunda bir yol çiziyoruz. Öğrencileri iş gücü anlamında yetkin olgunluğa eriştirebilmek adına projeler geliştirmeye devam ediyoruz. En büyük amaç, Türk denizcisinin dünya denizlerinde daha fazla sayıda göreve aday olmasını sağlamak...

Bütün eğitim planlamalarımızdaki vizyonumuz, bu düşünce üzerine kurulu. Sadece gemilerde değil, kara ayağında da bizim öğrencilerimiz görev alabilir durumda olmalılar. Amacımız doğru seçme ve yerleştirmeyi yapıp doğru eğitimi verip yüksek oranda başarı sağlamak. Karada kalmak isteyeni karada istihdam, denizde kalmak isteyeni denizde istihdam edebilmek istiyoruz.

Burs projesinin adı konulduğu günden beri çok heyecanlıyız. Almış olduğumuz geri dönüşler için de minnettarız. ‘Üç Tarafı Deniz Dört Tarafı Fırsat Eşitliği’ projesi; eğitime destek ve sosyal sorumluluk projesidir. Çok önemli ayakları var. Birincisi; burs vermek isteyenlerin hiçbir ekonomik güçlükle karşılaşabileceği bir ödeme planı yok. Ödeme planı, tamamen bursu veren kişinin inisiyatifinde olacak.

Burs vermeyi gönüllü firmalar için iki yıla yayılmış ödeme yapabilecekleri bir burs sistemi planladık. Öte yandan; bir firma bir öğrenciyi burslu kaydettirdikten sonra, öğrenci iki yıl bursu alıp mesleğe yerleşmesinin ardından yeni burs alacak öğrenciyi iki yıl finanse edecek. Doğal olarak bursu ilk veren firmanın sonsuza kadar uzanan burslu öğrencileri olacak.

Sonu gelmeyecek bir döngü kurmuş olacağız. Eldeki imkanlarımızı ihtiyaç sahibiyle buluşturacağız. Denize karşı bir farkındalık oluşturmuş olacağız.”

Kaynak: TURKDENİZ.COM (ÖZEL RÖPORTAJ)