ENDONEZYA, LNG İHRACATINA SINIR GETİRMEYİ PLANLIYOR

ENDONEZYA, LNG İHRACATINA SINIR GETİRMEYİ PLANLIYOR

Endonezya, potansiyel bir uzantısı olarak, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatına yeni sınırlamalar getirmeyi değerlendirecek.

adscode

Endonezya, daha önce nikelden kömüre ve palm yağı piyasalarında darboğaza yol açan ticaret kısıtlamalarının potansiyel bir uzantısı olarak, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatına yeni sınırlamalar getirmeyi değerlendirecek.

Endonezya'nın deniz egemenliği ve enerji koordinasyonundan sorumlu bakan yardımcısı Jodi Mahardi'ye göre, ülke yeterli yerli gaz arzını sağlamak istiyor ve yerel tüketim ile ihracat taahhütlerini dengelemeyi hedefliyor.

Mahardi, "Bu politikanın yerel enerji ihtiyaçlarının karşılanmasında, yerel sanayi büyümesinin teşvik edilmesinde ve mevcut ihracat taahhütlerinin sürdürülmesinde olumlu bir etkiye sahip olacağına inanıyoruz" dedi. Planlanan politikaların “bir bütün olarak gaz ihracatını azaltma veya durdurma niyetinde olmadığını” vurguladı.

Gemi takip verilerine göre Endonezya geçen yıl dünyanın en büyük altıncı LNG ihracatçısıydı.

Jakarta Post'un bildirdiğine göre, Yatırım ve Denizcilik Koordinasyon İşleri Bakanı Luhut Pandjaitan, yeni LNG ihracat sözleşmelerinin veya mevcut anlaşmaların yenilenmesinin yerli tüketicilerin ihtiyaçlarına öncelik vermek için yasaklanabileceğini söylemişti.

TÜRK DENİZ MEDYA