ESL SHIPPING'DEN DEVRİM NİTELİĞİNDE BİR ADIM! DÜŞÜK EMİSYONLU YAKITI KULLANAN İLK ŞİRKET OLACAK...

ESL SHIPPING'DEN DEVRİM NİTELİĞİNDE BİR ADIM! DÜŞÜK EMİSYONLU YAKITI KULLANAN İLK ŞİRKET OLACAK...

ESL Shipping, Finlandiya ve İsveç'teki gemilerinde yeni düşük emisyonlu Neste Marine 0.1 işlenmiş deniz yakıtını kullanmaya başlayan dünyanın ilk nakliye şirketi olacak.

Finlandiyalı denizcilik şirketi ESL Shipping, Finlandiya ve İsveç'teki gemilerinde yeni düşük emisyonlu "Neste Marine 0.1" işlenmiş deniz yakıtını kullanmaya başlayan dünyanın ilk nakliye şirketi olacak.

Yakıt geliştiricisi, ISCC PLUS sertifikalı deniz yakıtının, fosil yakıtlara kıyasla yaşam döngüsü boyunca %80'e kadar daha az sera gazı emisyonu sağladığını iddia ediyor.

ESL Shipping'in Genel Müdürü Mikki Koskinen konuya ilişkin,

"İşlenmiş deniz yakıtı, uzun zamandır beklediğimiz bir şey. ESL Shipping, denizcilik endüstrisinin sera gazı emisyonlarını azaltmada öncülük etmeye kararlı. Herhangi bir filo değişikliği yapmak zorunda kalmadan bu düşük emisyonlu alternatifi kullanabildiğimiz için şanslıyız. Yaptığımız şeyin doğru olduğuna inanıyoruz. Küresel denizcilik endüstrisine yol göstermek için iyi bir konumda olduğumuza inanıyorum.” dedi.

"Neste Marine 0.1" işlenmiş deniz yakıtı şu anda deneme aşamasında. Yakıt, Finlandiya'daki rafinerisinde üretiliyor. Fosil hammaddelerin bir kısmı geleneksel rafine etme sürecinde yenilenebilir hammaddelerle değiştirildi.

Ortaya çıkan yakıt, geleneksel bunker yakıtlarına benzer bir bileşime sahip olduğu için herhangi bir filo değişikliği yapılmadan kullanıma alınabilir.

Kaynak: TURKDENİZ.COM