FIRTINADA DÜMENE GEÇEREK 473 KİŞİYİ KURTARDI, 280 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI!

FIRTINADA DÜMENE GEÇEREK 473 KİŞİYİ KURTARDI, 280 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI!

Oğluyla yolculuk yapan 45 yaşındaki Elfallah hakkında 4 bin 760 yıl hapis isteniyordu

adscode

473 kişinin yer aldığı rotadan çıkan tekneyi kontrol ederek kıyıya ulaştıran Mısırlı göçmen, 280 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yunanistan'ın Girit adasında salı günü görülen duruşmada, kimliği H. Elfallah olarak açıklanan Mısırlı balıkçının, aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı göçmenleri kasımda yasadışı yollardan Yunanistan'a götürerek insan kaçakçılığı yaptığına karar verildi. 

45 yaşındaki Elfallah ise savunmasında kötü hava koşulları nedeniyle rotasından sapan ve batma tehlikesi yaşayan tekneyi kontrol ederek kıyıya ulaştırmak zorunda kaldığını söyledi. 

15 yaşındaki oğluyla seyahat eden balıkçı hakkında ilk başta 4 bin 760 yıl hapis cezası istendiği fakat zorlu koşullar göz önüne alınarak cezanın 280 yıla indirildiği bildirildi. 

Yunanistan'da 2014'te yürürlüğe konan yasa kapsamında insan kaçakçılığı yaptığı tespit edilen kişilere, ülkeye götürdükleri göçmen başına 10 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor. Elfallah hakkındaki ceza da bu yasadan yola çıkarak hazırlanmıştı.

Yunan sahil güvenlik ekipleri, kasımda güvertedeki 6 kişiyi daha insan kaçakçılığı yaptıkları gerekçesiyle tutuklamıştı. Bu kişilerin davasının ne zaman görüleceği bilinmiyor.

Libya'dan yola çıkan ve Suriye, Mısır, Pakistan, Sudan ve Filistin uyruklu göçmenlerin yer aldığı teknenin asıl rotasının İtalya olduğu ama hava koşulları nedeniyle zorunlu olarak Girit'teki Hanya bölgesi kıyılarına yanaştığı ifade edildi. 

Öte yandan insan hakları grupları karara tepki gösterdi. Almanya merkezli Borderline-europe, Elfallah'ın haksız yere suçlu muamelesi gördüğünü ve asıl insan kaçakçılarının yakalanması gerektiğini söyledi.

Hak grubunun açıklamasında şu ifadelere yer verildi: Elfallah kendisi ve oğlu için birkaç bin euroluk yolculuk masrafını karşılayabilecek durumda değildi. Dolayısıyla ucuza yolculuk yapabilmek için bazı işleri yapmayı kabul etti. Bu, Avrupa'ya kaçış rotalarında çok sık karşılaşılan bir durum."

Mısırlı balıkçı ve oğlunun aslında İtalya üzerinden Birleşik Krallık'a (BK) geçmeyi planladığı da aktarıldı. Elfallah'ın diğer oğlunun halihazırda BK'de sığınma başvurusu yaptığı bildirildi.

Yunanistan, Aralık 2020'de Ege Denizi'nde insan kaçakçılarının terk ettiği tekneyi kıyıya ulaştıran Somalili göçmen Muhammed Abdi Hanad'a da 142 yıl hapis cezası vermişti.

HABERİN KAYNAĞI: INDYTURK.COM