GAZİMAĞUSA TERSANESİ, AMBARGOLARA RAĞMEN 4 PROJE TESLİM ETTİ

GAZİMAĞUSA TERSANESİ, AMBARGOLARA RAĞMEN 4 PROJE TESLİM ETTİ

Shipyard Famagusta Genel Müdürü Gökalp Gündoğdu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ambargo uygulamalarına rağmen, bakım onarım faaliyetlerini büyüttüklerini ifade etti.

adscode

KKTC'nin en önemli limanlarından biri olan Gazimağusa'da faaliyet gösteren Gazimağusa Tersanesi (Shipyard Famagusta), gemi bakım ve onarım işlemlerindeki payını artırırken, yeni inşa projelerinin de startını verdi. Shipyard Famagusta Genel Müdürü Gökalp Gündoğdu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin ambargo uygulamalarına rağmen, yeni gemi inşa projelerine başladıklarını açıkladı.

Tersanenin son olarak 4 proje teslim ettiğini açıklayan Gökalp Gündoğdu, kabuk gemi, palamar bot, çeki römorkörü projelerini bir bir hayata geçirdiklerini ifade ederek,“2 adet kabuk gemiyi Hollanda'ya, bir adet palamar botu Lübnan'a ve bir adet çeki römorkörü İsrail'e üretip ihraç ettik. Tüm sac, boru, kaynak, boya, cnc kesim, bükme, mekanik aksamların montaj işleri, kendi ekibimiz tarafından yapıldı. Şu anda, 1 adet çeki römorkörü üretimini sürdürüyoruz” dedi.

Gazimağusa Tersanesi Doğu Akdeniz'de faaliyet gösteren gemilerin bakım ve onarım hizmetlerinde önemli çözüm ortaklarından biri haline geldi. 2022 yılında 40 gemiye bakım-onarım hizmeti veren tersane bu sayıyı 2023'te 45'e çıkarmayı hedefliyor. Yüzer havuz vasıtası ile tamir bakım hizmeti veren firma, bölgede 140 kişiye istihdam sağlıyor. Tersane faaliyetlerinin yüzde 90'ını yüzer havuz sistemlerine bağlı olarak yürüttüklerini kaydeden Gökalp Gündoğdu, Kuzey Kıbrıs'ta tersanecilik yapan tek firma olduklarına dikkat çekti. CNC kesim hatları ve torna atölyelerinin en önemli rekabet güçleri olduğunu ifade eden Gündoğdu, “Uzmanlık alanımız gemilerin klas sörveyleri kapsamında gerekebilecek tüm servisleri sağlayıp, sertifikalarını en hızlı şekilde yenilemelerine yardımcı olmak. 2022 yılında 40 gemi tamiri tamamladık. Butik ve hızlı çözüm üreten Doğu Akdeniz'in merkezinde bir tersane olmamız sayesinde, artmakta olan Rum propagandalarıyla bazı bayrakların Kuzey Kıbrıs limanlarını yasaklı liman ilan etmesine rağmen başarılı bir grafik çizmeye devam ediyoruz” diye konuştu. Gündoğdu, daha temiz bir gelecek için 1MW'lık bir güneş enerji sistemi kurma planları olduğunu da açıkladı.

HABERİN KAYNAĞI: EKONOMİM