İKİ YIL ÖNCE DENİZ DAĞINA ÇARPAN VE 80 MİLYON DOLARLIK HASAR ALAN NÜKLEER DENİZALTI 2026 YILINA KADAR FAALİYETE GEÇEMEYECEK!

İKİ YIL ÖNCE DENİZ DAĞINA ÇARPAN VE 80 MİLYON DOLARLIK HASAR ALAN NÜKLEER DENİZALTI 2026 YILINA KADAR FAALİYETE GEÇEMEYECEK!

Yaklaşık iki yıl önce Güney Çin Denizi’nde bir deniz dağına çarpan ABD Donanmasının nükleer enerjili hızlı saldırı denizaltısı USS Connecticut 2026 yılının başlarına kadar faaliyete geçemeyecek.

adscode

Son teknoloji ürünü olan Seawolf denizaltısı olan USS Connecticut, 2021 yılının Ekim ayında keşfedilmemiş bir deniz dağına çarpmış ve pruvası ile alt dümeni önemli ölçüde hasar almıştı.

Tahmini onarım masrafının 80 milyon dolar civarında olması beklenen denizaltının tersanelerdeki yoğunluk nedeniyle 3 yıl daha faaliyete geçemeyeceği bildirildi.

USS Connecticut, ABD Donanması filosunda nükleer enerjiyle çalışan Seawolf sınıfı üç denizaltıdan biri… Başlangıçta Sovyetler Birliği ile savaşmak için tasarlanan bu denizaltılar hizmette olan en büyük saldırı denizaltıları olarak kabul ediliyor.

Donanma, bu sınıfı son derece sessiz, hızlı, iyi silahlanmış ve gelişmiş sensör sistemleriyle donatılmış olarak nitelendiriyor. USS Connecticut, sekiz torpido kovanına sahip ve torpido odasında 50 adede kadar silah saklayabiliyor.

USS Connecticut şu anda Washington’da bir donanma tersanesine yanaşmış durumda ve bakım döneminin başlamasını bekliyor. 

Donanma tarafından yapılan açıklamada, kuru havuzu deprem sarsıntılarına karşı güçlendirmek için iyileştirme ihtiyacı nedeniyle bakımın önümüzdeki ay başlayacağı kaydedildi.

HABERİN KAYNAĞI: TURKDENİZ.COM