ILO'DA GÖREV DEĞİŞİMİ...

ILO'DA GÖREV DEĞİŞİMİ...

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 10’uncu Genel Direktörü Guy Ryder, 30 Eylül tarihinde görevdeki 10 yılını tamamladı ve ofisin anahtarlarını halefi Gilbert F. Houngbo’ya teslim etti.

Üç anahtar, hükümetler, işçiler ve işverenlerin karar mekanizmasında eşit rol oynadıkları ILO’nun benzersiz üçlü yapısını temsil ediyor.

Ryder, ILO Yönetim Kurulu tarafından Mayıs 2012 Genel Direktör seçilmiş, 2017’de de ikinci beş yıllık dönem için yeniden seçilmişti.

Devir teslim töreninde “Apaçık adaletsiz biçimlerde davranma eğiliminin gittikçe arttığı bir dünyada, neyin adil olduğunu söylemek ILO’nun görevidir” diyen Ryder sözlerini şöyle sürdürdü: “En içten iftihar, dostluk, dayanışma ve sizin rehberliğinizde ILO’nun geleceğine güven duygularımla, bu asayı size teslim ederek görevimi tamamlıyorum."

Törende konuşan Houngbo “ILO’nun kuruluş değerlerine sarsılmaz bağlılığınız, örgütün görevini yerine getirmesinde kararlı biçimde teknik mükemmelliği arayışınız, ILO’nun eşsiz biçimde sahip olduğu, içgörü kaynağı olan üçlü yapımıza sürekli saygınız karşısında eğiliyorum. İşte bunlar, bana tevdi edilen görevi üstlenirken aynısı sergilemeye çalışacağım niteliklerdir” dedi.

Gilbert F. Houngbo, Mart 2022’de ILO Yönetim Kurulu tarafından Örgüt’ün 11nci Genel Direktörü olarak seçildi. Görev süresi 1 Ekim 2022’de başladı. ILO Genel Direktörleri, beş yıllık görev süresi için en çok iki kez seçilebiliyor.