İMEAK DENİZ TİCARET ODASI AĞUSTOS AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI AĞUSTOS AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI 2022 TEMMUZ AYI MECLİS TOPLANTISI İMEAK DENİZ TİCARET ODASI MECLİS BAŞKANI SALİH ZEKİ ÇAKIR BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİ.

Ağustos Ayı Meclis Toplantısı, fiziki katılım ve video-konferans ile gerçekleşti.

Deniz Ticaret Odası Meclis Salonu’nda yapılan toplantıya; İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır başkanlık yaptı. Meclis toplantısına Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan da katıldı.

Gündemin ilk maddesinde 7.7.2022 tarih ve 52 sayılı toplantı zabıtları ile 2022 Haziran ayı fasıllar arası aktarım talebi görüşüldü ve oy birliği ile kabul edildi.

Kayıt ücretlerinin güncellenmesi görüşüldü ve oy birliğiyle onaylandı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın Temmuz ayı faaliyetlerinin sunumunun ardından Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran söz aldı.

Tamer Kıran, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

"Ağustos ayı Meclis toplantımızda bugün çok değerli bir konuğumuzu misafir ediyoruz.  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürümüz Ünal Baylan çok değerli çalışma arkadaşları ile birlikte aramızda bulunuyor. 

Sayın Baylan, 18 Haziran’da yayımlanan “Hurdaya Ayrılan Türk Bayraklı Gemilerin Yerlerine Yeni Gemi İnşa Edilmesinin Teşvikine Dair Yönetmelikte Bazı Değişiklikler Yapan Yönetmelik” başta olmak üzere sektörümüzü yakından ilgilendiren konularda bizlere hitap edecek. Genel Müdürümüze Meclis toplantımıza katılımından dolayı çok teşekkür ediyor, hoş geldiniz, şeref verdiniz diyorum. 

Geçen ayki Meclis toplantımızda da belirttiğim üzere özellikle koster, yakıt barçları, feribotlar, kısa mesafe yük ve yolcu taşımacılığı yapan deniz araçları için uygun şartlar içeren yeni Hurda Yönetmeliğinin, gemilerin yenilenmesi noktasında fayda sağlayacağı düşüncesindeyim. Bu değişiklikleri yaptıkları için Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza ve Denizcilik Genel Müdürlüğümüze huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek isterim."TÜRKİYE TAHIL KORİDORU ANTLAŞMASININ İMZALANMASINDA ÖNCÜ ROL OYNAMIŞTIR

"Malumlarınız olduğu üzere; Türkiye, tahıl koridoru antlaşmasının imzalanmasında öncü rol oynamıştır. Tahıl ürünlerinin sevki için İstanbul'da oluşturulan Müşterek Koordinasyon Merkezi (MKM), 27 Temmuz 2022 tarihinde resmi olarak açılmıştır. Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM'den 5'er temsilcinin yer aldığı Merkez, Ukrayna limanlarına giriş ve çıkışları koordine etmek üzere faaliyete başlamıştır.  

Dünyadaki tahıl arzının yaklaşık 3’te birinin Rusya ve Ukrayna tarafından sağlandığını düşünürsek,  Ukrayna’dan çıkarılamayan tahıl sorununun devam etmesi halinde başta Ortadoğu ve Afrika olmak üzere küresel anlamda hem açlık hem de düzensiz göç nedeniyle ne kadar ciddi bir güvenlik riski oluşturacağı açıktır. İşte bu merkezin devreye girmesiyle Ukrayna limanlarında bekleyen 25 milyon tondan fazla tahılın güvenli bir şekilde kısa zamanda ihtiyaç sahibi ülkelere sevki için denizde bir koridor oluşturularak imkan yaratılmıştır. Anlaşmanın ardından Ukrayna'nın Odessa Limanı'ndan 1 Ağustos’ta yola çıkan ilk gemi İstanbul Boğazı’nda, Müşterek Koordinasyon Merkezi temsilcilerinin denetlemelerinin ardından dün itibarıyla Lübnan'a gitmek üzere hareket ederken, diğer gemilerin ise hazırlık ve planlamalarına devam edilmektedir. 

Ülkemizin öncülüğünde gerçekleştirilen Tahıl Koridoru Anlaşması, tartışmasız tüm dünyanın takdir ettiği büyük bir diplomatik başarı olmuştur. Bu sorunun aşılmasında başta iki ülke liderleri nezdinde bizzat yürüttüğü diplomasi ile kişisel gayretlerini ortaya koyan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çabalarının da takdire şayan olduğunu özellikle belirtmek isterim."ÜLKEMİZ "DENİZCİ MİLLET, DENİZCİ ÜLKE" HEDEFİ DOĞRULTUSUNDA EMİN ADIMLARLA YOLUNCA DEVAM EDİYOR 

"Ağustos ayının denizciler için önemi, Odamızın kuruluş yıldönümünün bu aya denk gelmesidir. 1982 yılında,  İstanbul Ticaret Odası bünyesinde sadece bir meslek komitesi olarak faaliyetlerini yürütürken,  büyüklerimizin çaba ve gayretleri ile kurulan Odamız, bu yıl 40. kuruluş yıldönümünü kutluyor. 

Tam tamına 40 yıl önce faaliyetlerine başlayan Odamız, sektörün her alanda gelişip serpilmesine öncülük etti, bugünkü duruma gelirken birçok yapı taşının örülmesinde en büyük katkıyı sağladı. 744 üye ile kurulmuş bulunan Odamız, bugün yaklaşık 10 bin üyesi ile Türkiye’nin en büyük odaları arasında yerini almıştır.

Sivil Bahriyemizin Amiral Gemisi olan Deniz Ticaret Odası’nın kurulması sektörümüz için bir dönüm noktası olmuştur. Bu dönüm noktası, denizcilikte kurumsallaşmanın ve sektör olarak kabul görmenin önünü açmıştır. 

Bugün geldiğimiz noktada; Türk Denizciliği, yaklaşık 33 milyon DWT’luk filosu, yıllık 4,65 milyon DWT üretim kapasiteli 84 tersanesi, toplamda yaklaşık 550 milyon ton yük elleçleyebilen limanları ve sektörün diğer tüm unsurları ile kol kola ülkemizin “Denizci Millet, Denizci Ülke” hedefi doğrultusunda emin adımlarla yoluna devam etmektedir. Ülkemiz, askeri deniz kuvveti olduğu bilinen 162 ülke içinde bir savaş gemisini tasarlayan, inşa eden, proje ve inşa kontrolünü ve idamesini gerçekleştiren 10 ülke arasında yer almaktadır.

Tüm bu gelişmelere rağmen önümüzde alınması gereken çok çok daha uzun yollar bulunduğunu da göz ardı etmemeliyiz. Şu an dünyada 15. sıradayız ama 2 basamak çıkabilmek için mevcudumuzun üzerine yaklaşık üçte bir filo eklememiz gerektiğini, bunun da çok kolay olmadığını, yapılacak çok önemli işlerimizin olduğunu hatırlatmak isterim. 

Hem Covid-19 salgını sonrasında küresel tedarik zincirinde yaşanan dönüşüm hem de AB’nin yeşil mutabakatı ve iklim değişikliği çerçevesinde atılan adımlar önemli fırsatları ve tehditleri içinde barındırmaktadır. Özellikle iklim değişikliğiyle mücadele ve Yeşil Mutabakat uygulamaları ile gelecek düzenlemeler sonucu önümüzdeki 10 yıl gibi kısa sürede Türk sahipli filomuzun büyük oranda yenilenme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. 

Türk sahipli deniz ticaret filomuzun güçlendirilmesi amacıyla yeni bir yol haritasının belirlenmesi büyük önem arz etmektedir. Denizciliğimizi bir bütün olarak düşünüp, devlet politikası haline getirerek, her alanda güçlendirmemiz, mutlak bir zorunluluk haline gelmiştir. Önümüzdeki zorlu dönüşüm sürecini de kamu, özel sektör el ele vererek başarıyla gerçekleştirmemiz gerekmektedir."ODAMIZ 40. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ GALA YEMEĞİ TARİHİ 26 AĞUSTOS CUMA GÜNÜ OLACAK

"Odamız bugün kuruluş misyonuna bağlı, çağın ve zamanın gelişimine ayak uydurarak ama geleneklerinden ödün vermeden Türkiye denizcilik sektörünün rehberi olmaya devam etmektedir.  Biz denizciler, geleceğimizi içinde yaşadığımız toplumun ve dünyanın geleceğinden ayrı düşünmüyoruz. Damarlarımıza işleyen memleket sevgisiyle ülkemize faydalı olmaya çalışırken, müreffeh bir Türkiye için gayret sarf ediyoruz. Geçmişimizden aldığımız güç ve geleceğe olan inancımızla denizciliğimizi dünyada hak ettiği seviyelere ulaştırmak için var gücümüzle uğraş veriyoruz.  

Bu duygularla Deniz Ticaret Odamızı kuran, Türk denizciliğine büyük hizmetleri geçmiş, bütün büyüklerimizi, yöneticilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olanlara sağlık ve mutluluklar diliyorum. 40 yıl boyunca ilmek ilmek örülen bu başarı öyküsüne emek veren, katkı sağlayan herkese saygı ve şükranlarımı sunuyorum. 

Odamızın 40. Kuruluş yıldönümünü görkemli bir gala yemeği ile kuruluş tarihimiz olan 26 Ağustos Cuma akşamı kutlamak üzere hazırlıklarımızı titizlikle sürdürdüğümüzü hatırlatmak istiyorum." “BAŞKOMUTANLIK MEYDAN MUHAREBESİ'NİN 100. YILDÖNÜMÜNÜ BÜYÜK BİR GURUR VE COŞKU İLE KUTLAYACAĞIZ"  

"Ağustos ayı şanlı tarihimiz açısından da önemi büyük bir aydır. Milli kurtuluş mücadelemizin zaferle sonuçlandığı “Başkomutanlık Meydan Muharebesi”nin 100. yıldönümünü büyük bir gurur ve coşku ile kutlayacağız.   

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun'a çıkışıyla ilk adımı atılan Ulusal Kurtuluş Hareketi, 30 Ağustos 1922 tarihinde tamamlanarak, Türk milletinin istiklalini koruma konusundaki kararlılığının sembollerinden biri olarak tarihteki yerini almıştır. Bu zaferle Türk milleti, tüm yokluk, yoksulluk ve imkânsızlıklara rağmen bağımsızlığından asla vazgeçmeyeceğini dünyaya ilan etmiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolu açmıştır. 

Büyük Zafer’in yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, vatanımız için canını feda eden tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.Ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan Hurda Teşviki ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.Ünal Baylan'ın konuşmasının ardından; Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır ve Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, kendisine günün anısına plaket takdim etti.

Toplantı; Şube Başkanları, Meslek Komite Başkanları ve Meclis üyelerinin bölgesel görüş, soru ve önerileri ile ilgili açıklamalarından sonra, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran'ın mevcut konularda yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermesiyle sona erdi.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM (ÖZEL HABER)