İMEAK DENİZ TİCARET ODASI ARALIK AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI ARALIK AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aralık ayı meclis toplantısı, Başaran Bayrak başkanlığında gerçekleştirildi.

adscode

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Salonu'nda yapılan toplantının başında Oda Meclisi'nin 3.11.2022 tarih ve 1 sayılı toplantı zabıtlarının görüşülmesi, 2022 Ekim ayı fasıllar arası aktarım taleplerinin görüşülmesi ile ölüm ve ticareti terk nedeniyle aidat ve gecikme zamlarının affının görüşülmesi maddeleri oy birliği ile kabul edildi.


Daha sonra Oda Yönetim Kurulu'nun faaliyetlerinin sunumunun ardından Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran bir konuşma gerçekleştirdi.Tamer Kıran konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Bildiğiniz üzere bugün aramızda Piri Reis Üniversitemizin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu Hocamız da var kendisinden biraz sonra dünya ve ülkemiz ekonomik gelişmeleri hakkında bir sunum dinleyeceğiz. Dolayısıyla her ay mutat olduğu üzere konuşmamın başında yaptığım ekonomik değerlendirmeyi bugün yapmayıp o konuyu Erhan Hocamıza bırakıyor ve denizcilik piyasalarındaki gelişmelerle konuşmama devam ediyorum. 

2022 yılı Odamız için de yoğun bir gündemle geçti. Türk denizcilik sektörünün çatı kuruluşu Odamızın bu yıl 40. kuruluş yıldönümünü kutladık. Yine bu yıl yapmamız gereken organ seçimlerini de Ekim ve Kasım aylarında tamamladık, Şubelerimiz dahil olmak üzere 2022-2026 döneminde görev yapacak yeni Yönetim Kurulları, Meclis ve Meslek Komiteleri üyelerimizi belirledik.

Seçimin hemen ardından önümüzde çok zorlu bir görev döneminin bizleri beklediği bilinciyle hızlıca yoğun gündemimize geri döndük. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sorunlar karşısında şikayetçi olmak yerine çözümüne yönelik çalışmalar yapmak en önemli hedefimiz olacak. İçinde bulunduğumuz şu günlerde önümüzdeki 4 yılın yeni yol haritasını hızlıca oluşturmanın gayreti içindeyiz. İş birliği anlayışını daha ön plana çıkararak, Meclisimiz ve Meslek Komitelerimizin daha etkin çalışmalarıyla hareket etmeye özen göstereceğiz. 

Bu kapsamda yarın Odamızın 2022-2026 çalışma dönemi 1. Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısını Piri Reis Üniversitesi’nde gerçekleştireceğiz. Toplantımıza, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Sayın Ünal Baylan ile Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Sayın Salih Tan iştirak edecekler. Gündemimizdeki sorunların ve çözüm önerilerinin gündeme getirileceği bu toplantıya katılımlarınızı bekliyorum.  


Aralık ayı itibarıyla gündemimize giren diğer bir önemli konu da malumunuz Avrupa Birliği Konseyi’nce,  3 Haziran 2022 tarihinde yayımlanan "Rusya'nın Ukrayna'da İstikrarı Bozucu Eylemlerine Karşı Kısıtlamalar" başlıklı düzenleme ile fazlar halinde uygulanacak şekilde birçok yasak ve kısıtlama hükmü getirilmiştir.  

Yeni yaptırımlar kapsamında AB’nin tavan fiyatına uyulmadığı durumda Rus menşeili veya Rusya’dan ihraç edilen ham petrol taşıyan gemilere 5 Aralık 2022 sonrasında,  petrol ürünleri için ise 5 Şubat 2023 sonrasında AB ve Britanya’dan sigorta hizmeti verilmesi yasaklanmıştır.    

Türk Boğazları nedeniyle ülkemizi çok yakından ilgilendiren bu önemli konu için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 1 Aralık 2022 tarihinden itibaren Türk Boğazlarından geçecek ham petrol taşıyan gemilerden P&I sigortasının geçerli ve kapsayıcı olacağını belirtir ilave bir teyit mektubunun alınacağını duyurmuş, ayrıca bu mektubun sigorta kuruluşları veya temsilcileri tarafından geminin vereceği Seyir Planı-1 Raporu’na eklenmesinin isteneceğini de belirtmiştir. 

Birçok ülkedeki mevzuata benzer olarak ulusal mevzuatımız gereği, geçerli bir Koruma ve Tazmin Sigortası (P&I) sunamayan ham petrol tankerlerinin Türk Boğazlarından geçmesi söz konusu değildir ve bu kural 2002 yılından beri uygulanmaktadır. Önemli bir suyolu olan Boğazlarımızı ve çevresindeki değerlerimizi korumak için çok önemli bir tedbir olan sigorta konusu ülkemiz için büyük önem arz etmektedir.    


Bu konuda devletimizin deniz ticaretinin devamını sağlamak için büyük gayret sarf ettiğini, soruna çözüm bulmaya yönelik yapıcı bir tavır sergilediğini görüyoruz. İlgili kurumlarımızın gerek ülkeler nezdinde gerekse sigorta firmaları ve armatörler nezdinde yaptıkları gerekli görüşmeler neticesinde bugün gelinen noktada sorunun çözüldüğünü de memnuniyetle müşahede etmekteyiz."


Tamer Kıran'ın ardından Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu; 'Türkiye ve Dünya Ekonomisi; Göstergeler ve Gelişmeler' başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Aslanoğlu, tüm dünyada yaşanan enflasyon krizi etkilerini ülkelerin ticaretindeki yavaşlamayı yoğun şekilde etkilediğini aktardı. Ülkelerin büyüme hedeflerinden ziyade, güvenlik kriterlerine efor sarfettiğini ifade etti.

Meclis Toplantısı; Şube Başkanları, Meslek Komite Başkanları ve Meclis Üyelerinin sektörel, bölgesel görüş ve önerileri bölümüyle sona erdi.

HABERİN KAYNAĞI: TÜRK DENİZ MEDYA