İMEAK DENİZ TİCARET ODASI İZMİR ŞUBESİ'NDE SEÇİM TAKVİMİ BELLİ OLDU

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI İZMİR ŞUBESİ'NDE SEÇİM TAKVİMİ BELLİ OLDU

4 Ekim'de 670 sektör temsilcisi yeni yönetimi seçmek için sandığa gidecek. Seçimlere rakipsiz giren mevcut Başkan Yusuf Öztürk, "Pandemide yaşanan boş konteyner sorununu çözdük" dedi.

İki dönemdir Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi’nin Başkanı olan Yusuf Öztürk, 4 Ekim’de yapılacak seçimde yeniden başkanlığa aday olduğunu söyledi. Düzenlediği basın toplantısında adalığını açıklayan Öztürk, “Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı. Yeni dönemde bu hizmetleri taçlandırırken, üye odaklı bir yaklaşımla sektörümüzün sesi olmaya, sıkıntıları çözecek yaklaşımlar üretmeye devam edeceğiz” dedi. Son döneminin pandemi etkisinde geçtiğini belirten Yusuf Öztürk, bu süreçte 48 alt sektörü barındıran oda, şube üyelerinin en az hasarla atlatması için büyük çaba gösterdiklerini söyledi.

"Pandemide yaşanan sorunlar için girişimlerde bulunduk"

İzmir Limanı’nın altyapı ve üstyapı imkanlarının geliştirilmesi için ilgili kurum ve kuruluşlarla koordineli bir çalışma yürüttüklerini, İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi sürekli gündemde tuttuklarını anlatan Yusuf Öztürk, Gemi ve Yat Acenteliği Yönetmelik Taslağı başta olmak üzere deniz ticaretini ve gemi acenteliğini doğrudan ilgilendiren konulara müdahil olduklarını dile getirdi. Pandemi sürecinde ortaya çıkan boş konteyner ve ekipman sorununun çözümü için bulundukları girişimlerden bahseden Öztürk, yaptığı çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “İZFAŞ ve lojistik sektörü ile işbirliği yapılarak, İzmir’e Lojistik, Depolama ve Teknolojileri Fuarı’nı kentimize kazandırırken bölgemizdeki ticari ve balıkçı gemilerinin bakım, onarımı için Alaybey Tersanesi ile işbirliği yapılmasını sağladık. Kruvaziyer turizminde MedCruise ve Uluslararası Kruvaziyer Hatlar Birliği ile işbirliği gerçekleştirdik. Şubemizin girişimleri ile Odamız, dünyanın en büyük kruvaziyer liman örgütü MedCruise-Akdeniz Kruvaziyer Limanlar Birliği’ne üye olarak İsrail ve Yunanistan limanları arasında açılan hatta ülkemizden Kuşadası ve Galataport’un dahil olmasına zemin hazırladık. Pandemi döneminde iki yıl boyunca tamamen durdurulan ülkemiz kıyıları-Yunan adaları feribot seferlerinin tekrar başlamasında öncü rol üstlendik. Ulusoy Çeşme Limanı’nda Ro-Ro seferlerinin pandemi döneminde devamı ile Libya Mısrata-İzmir feribot seferlerinin, İzmir Alsancak Limanı-Tarragona Ro-Ro seferlerinin, İzmir-Selanik Ropax seferlerinin başlaması için çaba harcadık. Birçoğunda başarılı olduk.”

“Yapacağımız çok iş var”

2018-2022 dönemindeki gayretli çalışmaları neticesinde şubenin yeni binasına kavuştuğunu, Kuşadası hizmet bürosunun açıldığını, Çeşme bürosunun önümüzdeki günlerde açılacağını ifade eden Yusuf Öztürk şöyle devam etti:

“Biz genç bir ekibiz. Yapmamız gereken çok şey olduğunu düşünüyorum. Ekibimizle birlikte adaylığımızı açıklamak istiyoruz. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Kabına sığmayan bir haldeyiz. Genel anlamda mevzuatlar çıkarılırken odalara sorulmuyor. Buna biraz daha müdahil olmak istiyoruz. Bu dönem buna biraz daha önem göstereceğiz. DTO’da 48 alt sektör var. Bu dönem çok daha fazla üye ilişkileri için çaba göstereceğiz. İzmir Limanı’nı korumaya öncelik vereceğiz. İzmir’in 2023’te kruvaziyerlerin uğrak limanı olması için lobi çalışmalarına devam edeceğiz.”

Kaynak: Dünya Gazetesi