İMEAK DENİZ TİCARET ODASI MART AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI MART AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI MECLİS TOPLANTISI BAŞARAN BAYRAK BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİ.

Toplantının başında; Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Salonu'nda; Oda Meclisi'nin 2.2.2023 tarih ve 4 sayılı toplantı zabıtları, 2022 yılı bilançosu ve kesin hesabı, 2023 Ocak ayı mizanı, Deprem yardımları için ihtiyat kullanımı, İnsanı yardım taşıyan gemilerin oda ücretlerinden muaf tutulması konuları görüşüldü ve oy birliğiyle onaylandı.Daha sonra; İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Kemal Kutlu bölgedeki son durumu aktarmak için bir konuşma gerçekleştirdi. Kutlu yaptığı konuşmada:


"Birinci günden itibaren yaptığı yardımlar için; Deniz Ticaret Odası'na müteşekkiriz. İskenderun Odası Şubemiz, şu an için tek katlı bir binaya taşındı. Üyelerimiz için, ofis konteyner alanı için çalışmalar yapıyoruz. tdm

Orada iletişim ve kanalizasyon çalışmaları büyük önem taşıyor. Denizciliğimizin önemini çok daha iyi anladık. Yardımlar bizlere kısa sürede bizlere deniz yoluyla ulaştı. özel

Deprem sürecince; limanlarımız çalışmaya devam etti. Balıkçı barınaklarımız iyileştiriyor. Limakport ve İsdemir Limanı dışında; limanlarımız tam kapasite faal. Konut problemi hâlen devam etmekte. Devletimiz  ve Deniz Ticaret Odası'nın işbirliğiyle bu süreci de atlatacağımızı düşünüyorum." dedi.


Oda Yönetim Kurulu'nun faaliyetlerinin sunumunun ardından Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran bir konuşma gerçekleştirdi.Tamer Kıran yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

"Asrın felaketi olarak tanımlanan depremi yaşadığımız Şubat ayını geride bırakırken bu acıyı derinden hissediyoruz. Bu büyük acıyı unutmamız mümkün olmayacak. Yaşanan depremler maalesef büyük bir yıkıma meydan oldu. Acımız gerçekten çok büyük. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara ve ülkemize sabırlar diliyorum. 

Türk Milleti olarak, kederde ve zor günlerde birlikteliğimizin gücünü yine görmüş olduk. Her kesimden insanımızın depremzedelerin imdadına yetişmek için kendiliğinden harekete geçtiğini gördük. Deniz Ticaret Odası olarak bölge halkının yaralarını sarmak için büyük bir gayret gösterdik. Üyelerimizin büyük bir özenle çalışarak, şubelerimizin bulunduğu il ve ilçelerden yapılan yardımlar deprem bölgelerine ulaştırıldı ve ulaştırılmaya devam ediyor. Bölgeye çok hızlı şekilde intikal etmeyi başardık. Hepinizin sayesinde büyük bir işbirliğiyle yardımları ulaştırma şansımız oldu. 

Denizcilik sektörü mensupları da bölgeye yardıma koştu. Odamız üyesi armatörler, deprem bölgesine iş makinası ve insanı yardım malzemesi ve  konteyner evleri taşıdı. Bölgedeki depremzedeleri tahliye etti. Bu yardımlar için herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi iletiyorum. 

19 Şubat'ta İskenderun'u ziyaret ederek, depremden en çok etkilenen Limakport'a gittik. Yaptığımız ziyarette birçok incelemelerde bulunduk. Felaketin boyutunu kelimelerle anlatmak mümkün değil. 

İskenderun Şube Binamız, az hasarlı bina kapsamında olsa da, güçlendirme ve zemin iyileştirmesi yapılmadan yeniden kullanılması önerilmemekte. Oradaki binamızı yenileyeceğimiz aşikâr. İskenderun Şubemiz'deki Odamız hizmetleri tek katlı bir binada sürdürülüyor. İş yapılmasına imkân sağlayan bir ofis sağlandı. Limanlarda hizmet veren acente üyelerimizin bir yere ihtiyacı vardı. Bunu da sağlamak için çalışmaları yürütüyoruz. İskenderun ilçemizde kurduğumuz aşevinin de ihtiyaç olduğu süre zarfında orada bulundurma kararını aldık. Depremzedeler için hayatın normale dönmesini sağlamak, bizim asli görevimizdir.

Büyük deprem felaketini yaşadığımız 2023 yılında tüm kaynaklarımızı deprem yardımlarına yönlendirebilmek için Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıldönümü etkinlikleri dışında ve bu yıla mahsus odamızın geleneksel iftar daveti de olmak üzere hiçbir kuruluşun yemek, kutlama, açılış ve benzeri etkinliklerine bağış ve yardımda bulunmama, sponsor olmama konusunda Yönetim Kurulu olarak prensip kararı aldığımızı belirtmek istiyorum.” 

IMO Genel Sekreteri görevinde aday olan Suat Hayri Aka'ya da değinen Kıran konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Denizcilik sektöründe güzel gelişmeler de yaşanıyor. Bunlardan birisi de; Suat Hayri Aka'nın IMO Genel Sekteri görevine aday olması.

Suat Hayri Aka, denizciliğimizin hak ve menfaatlerini savunmada çok etkin bir rol almış görev insanıdır.

Umuyorum ki; bu görevde ülkemizi en iyi şekilde temsil edecek. Suat Hayri Aka'yı Temmuz ayında gerçekleşecek seçimlerde sektör olarak desteklediğimizi belirtmek istiyorum."


Ardından Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Erhan Aslanoğlu, "Deprem Sonrası Ekonomi Görünüm" isimli bir sunum gerçekleştirdi.Meclis Toplantısı; Şube Başkanları, Meslek Komite Başkanları ve Meclis Üyelerinin sektörel, bölgesel görüş ve önerileri bölümüyle sona erdi.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABER