İMEAK DTO Haziran ayı Meclis Toplantısı yapıldı

İMEAK DTO Haziran ayı Meclis Toplantısı yapıldı

İMEAK Deniz Ticaret Odası Haziran ayı Meclis Toplantısı Salih Zeki Çakır başkanlığında yapıldı.

Toplantının ilk gündem maddesinde Meclisin 38 no’lu toplantı zabıt kayıtları ardından 2020/1 Nisan ayı mizanı oy birliği ile onaylandı.

17 Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Sarı, ‘Marmara’nın Yeni Kâbusu; Müsilaj’ başlıklı bir sunum yaptı. 

Prof. Dr. Mustafa Sarı’nın yaptığı sunumda ilk olarak denizlerde besin ağının basamakları hakkında bilgi verdi. Daha sonra müsilajın oluşumundaki çevresel faktörler hakkında meclis üyelerini bilgilendiren Prof. Dr. Mustafa Sarı; kirliliğin getirdiği sonuçların çok ağır olacağını ve müsilajla mücadelede arıtma tesislerinin büyük bir önemi olduğunu ifade etti.

Sunumunun sonunda müsilaj kirliliğinin balıkçılık sektörüne etkilerini anlatan Prof. Dr. Mustafa Sarı: "Müsilaj konusu çok hayati bir konu hâline geldi ve bütün gündemimizi kaplamış durumda. Müsilaj kümeleri, denizin diplerine kadar indi. Denizdeki canlıların durumu oldukça kritik gözüküyor. Bu zamana dek gördüğümüz en yoğun müsilajı görüyoruz. Bir an önce önlemleri almalıyız. Marmara Denizi "astımlı bir hasta" gibi. Yeterli oksijeni alamadığı için müsilaj oluşumuna çok açık bir deniz.” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Mustafa Sarı’nın konuşmasının ardından İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu’nun Mayıs ayı faaliyetlerinin sunumu meclis üyeleri ile paylaşıldı.

Daha sonra İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran bir konuşma yaptı.

Tamer Kıran, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: 

“YILIN İLK BEŞ AYI İTİBARIYLA, DENİZCİLİK PİYASALARINDA ORTALAMA NAVLUNLAR CANLI KALMAYA DEVAM ETTİ”

“Denizcilik piyasalarında; 2021 yılı ilk çeyrek verileri itibarıyla; limanlarımızdaki elleçleme miktarı ihracatta bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %3 artarken; ithalatta %8'lik bir gerileme oldu. Sektörümüzün önemli bir bileşeni olan gemi ve yat ihracatında yılın ilk çeyreğinde 345,2 milyon dolarlık ihracat ile ekonomik büyümeye katkı sağladık. Yılın ilk beş ayı itibarıyla, denizcilik piyasalarında ortalama navlunlar canlı kalmaya devam etti.Özellikle konteyner tarafında talep artışının devamı, liman sıkışıklıkları ve lojistik yetersizlikler navlunları ve gemi fiyatlarını rekor seviyelere taşıdı. Dökmecilerde de Çin kaynaklı büyümenin, pozitif etkisiyle hareketli bir piyasa yaşadık. 2020 yılının özellikle ikinci yarısından itibaren hızla artan talep karşısında, birçok piyasamızda fiyatlar hızla arttı. Önümüzdeki sürece ilişkin beklentilerde talebin arza göre daha hızlı bir gelişme göstermeye devam edeceği yönündedir. Nitekim 2021 Mayıs itibarıyla, gemi siparişlerinin mevcut filoya oranı; dökmecilerde %3,9, tankerlerde %0.12 azalmış olmasına rağmen; buna mukâbil konteynerde %4 artmıştır. Global filonun 2021 yılında %3 artarak 2 milyar 127 buçuk milyon DWT'a ulaşması beklenmektedir. "

“ÜYELERİMİZE 30 MİLYON TL KREDİ İMKÂNI SAĞLADIK”

"Mayıs ayında, iş dünyası olarak hibe ve nefes kredisi desteği müjdesini Sayın Cumhurbaşkanımızdan aldık. Bu duruma vesile olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfü Elvan'a, Ticaret Bakanımız Mehmet Muş'a sektörümüz adına teşekkürlerimi sunuyorum. Geçtiğimiz yıl, nefes kredisi için yapmış olduğumuz 3 milyon TL mevduat taahhüt ile oda olarak; üyelerimize 30 milyon TL kredi imkânı sağladık. Nefes kredisinin küçük ölçekli şirketlerimizin dertlerine derman olacağına, önemli bir destek sağlayacağına inanıyorum."

“FİLYOS LİMANI, KARADENİZ’İN YENİ LOJİSTİK ÜSSÜ OLACAK”

Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı Filyos Limanı’nın ülke ticareti için çok önemli bir konumda yer alacağını dile getiren Tamer Kıran: “Haziran ayı itibarıyla bir güzel haberi de Karadeniz'den aldık. İnşası tamamlanan Karadeniz'in yeni lojistik üssü olacak Filyos Limanı, Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gerçekleşecek. Filyos Limanı, sadece Zonguldak'ın değil; başta Karabük ve Bartın olmak üzere Batı Karadeniz ve İç Anadolu'nun ana ihracat merkezi olacak.  Kuru yükte capesize gemilerden, konteynerde 14.000 TEU'luk gemilere kadar hizmet verebilecek limanda; aynı anda farklı boyutlarda 13 gemi elleçlemesi yapılabilecek. Filyos Limanı, bölgenin yükünü Karadeniz'den Rusya’ya, Balkanlara hatta İskandinav ülkelerine taşınmasına imkân verecek. Bir başka önemli misyonu da; Karadeniz'de keşfettiğimiz ve hepimizi milletçe sevince boğan doğalgaz rezervlerine ilişkin yapılacak çalışmalara da lojistik destek sağlaması olacak. Bölgenin kalkınmasında lokomotif rol oynayacak bu yatırımın ülkemize, milletimize hayırlı olmasını temenni ediyor; bu yatırımın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. “ şeklinde konuştu. “DENİZCİLİK HİZMETLERİNDE ÇALIŞANLARIN AŞI UYGULAMALARINDA ÖNCELİKLİ MESLEK GRUBUNDA YAZILI BAŞVURULARIMIZI YAPTIK”

Son dönemde denizcilik sektörünün ana gündem maddelerinden olan gemi adamlarının aşılamada öncelikli gruba alınma talepleri ile ilgili de açıklamalarda bulunan Kıran: “Salgının başından beri sektörümüzün ve üyelerimizin en bu sıkıntılı süreçten en az zarar görmesi için aktif hareket etmeye ve sorunları anında ilgili mercilere iletmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda; denizcilik sektörünün küresel tedarik zincirindeki hayati önemine binaen; deniz personeli ve denizcilik hizmetlerinde çalışanların hizmet verirken karşılaştıkları sorunların ortadan kaldırılması ve aşı uygulamasında öncelikli meslekler grubunda yer almasını her fırsatta dile getirdik ilgili kurumlara yazılı başvurularımızı yaptık. Bu uğraşlarımızın neticesinde; Denizcilik Genel Müdürlüğünce deniz yolu taşımacılığında sürekliliğin sağlanabilmesi amacıyla deniz çalışanları ve gemi adamları kilit personel ilan edilmişti. Son olarak, Dışişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünce; 31 Mayıs gönderilen yazıda dış ticaretin olumsuz etkilenmemesi için uçak-gemi mürettebatı kilit personel olarak nitelendirilen gemi adamları ve tır şoförlerinin PCR testinden ve karantina uygulamasından muaf tutulacağının bildirilmesi bizi ziyadesiyle memnun etmiştir. “ dedi. 

“GEMİ DÜDÜKLERİ DENİZCİLER İÇİN ÇALSIN" KAMPANYASI BAŞLATILDI

Tamer Kıran, İMEAK Deniz Ticaret Odası Haziran ayı Meclis Toplantısında yaptığı konuşmayı şu ifadelerle sonlandırdı: “25 Haziran, Dünya Denizciler Günü IMO tarafından 2010 yılından bu yana kutlanıyor. Pandeminin zorlu ve meşakkatli dönemlerinde çok önemli hizmetler veren denizcilerimizin sıkıntıları hâlen devam ediyor. IMO, bu yılın temasını; “Hükümetlerin Pandemi Sırasında Denizcileri Desteklemeye Teşvik Etmek Amacıyla Gemi İnsanları İçin Adil Bir Gelecek" olarak belirledi. Uluslararası Deniz Ticaret Odası da gemi insanlarının kilit çalışanlar olarak tanınması, personel değişim krizi ve gemi insanlarının aşılamada önceliklendirilmesi hususlarına dikkat çekmek amacıyla Dünya Denizciler Günü kapsamında, "gemi düdükleri denizciler için çalsın" kampanyası başlattı.

16 Haziran Çarşamba günü saat 13:00'da Piri Reis Üniversitesi konferans salonunda yapacağımız TÜDEV 2019 yılı olağan genel kurulu ile 2020 yılı olağan seçimli genel kuruluna katılımınızın; gündemdeki vakıf senedi değişikliği nedeniyle son derece önemli olduğunu sizlere hatırlıyor, hepinizi şahsım ve yönetim kurulumuz adına selamlıyorum.”Tamer Kıran’ın konuşmasının ardından İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şadan Kaptanoğlu, iki yıllık BIMCO Başkanlık döneminde yapılan çalışmalar ve dünya denizciliğindeki son gelişmeler hakkında bir konuşma bir gerçekleştirdi.

“BIMCO’DA ÇOK BAŞARILI İKİ YIL GEÇİRDİK”

BIMCO’da çok başarılı iki yıl geçirdiklerine anlatan Şadan Kaptanoğlu: “Geçtiğimiz hafta, Dünya Armatörlerine hitap ettim ve BIMCO başkanlık dönemimin önemli dönemeçlerini aktardım. Çevreyi odak noktamıza alarak emisyonları sıfırlamak üzere çıktığımız yolda; regülasyonlar, denizciliğin öneminin duyurulması, korsanlık ve tüm bunları çevreleyen bir salgın krizi altında yürüttüğümüz zorlu ama başarılı iki yıl. BIMCO başkanlığını Sabrina Chao'ya devrederken; ben de iki yıl boyunca geçmiş dönem başkanı olarak BIMCO'da devam edeceğim. Hepimizin paydaşı olduğumuz uluslararası denizcilik camiasının gözlerini ülkemize bir kere daha çeviren bu yolculuğun bazı önemli başlıklarını sizlere de aktarmak; BIMCO Genel Kurulu'nda dünya armatörlerine hitap ettiğim konuşmamın satır başlarını ve dünya denizciliğinin gündemini de oluşturan konuları sizlerle de paylaşmak istiyorum. Son iki yılda denizcilik sektörünün faaliyet gösterdiği piyasalar da oldukça değişkenlik gösterdi.BIMCO başkanlığına geldiğimde çevre; odak noktalarımdan biriydi. Ben de önemi artarak devam etti. İnanıyorum ki, geçtiğimiz iki yıl; çevrenin en büyük önceliğimiz olması gerektiğini gösterdi. Çevre ve iklim üzerinde baskıyı kaldırmak için, üzerimize düşeni yapmalıyız. Bu konuda, hangi bakış açısına sahip olursak olalım, pandemiye rağmen; Dünyanın çevre konusunda yeni politikalar ve yeni girişimlerle ilerlediği açıktır. Ulusal hükümetler, denizcilik sektöründen daha fazlasını yapmasını bekliyor. Çünkü bunu halk talep ediyor. Pandemi, devletler arası gerginlik, ekonomik dalgalanma ve iklim krizi. Bu gerçeklik içinde BIMCO; son derece başarılı iki yıl geçirdi.  Yeni üyeler kazanarak; daha da güçlendi. Bir dizi başarıya imza attı. Son derece önemli sözleşmeler yayınladı.

Deniz taşımacılığındaki en önemli tartışmalar liderlik gösterdi. Bunu üyelerimizin katılımı, ihtiyatlı karar verme ve pandeminin getirdiği tüm değişiklere rağmen adım adım ilerleyen ve her zamankinden daha verimli bir şekilde çalışan sekretaryamızla başardı. BIMCO'nun temelinde; denizcilikte standardizasyonu sağlamak yatmaktadır. 2019 yılından bu yana, sektörde en çok kullanılan sözleşmelerin güncellenmesi için çalışırken, bir yandan da yepyeni standart sözleşmeler geliştirdik. Hükümetler arasındaki gerginlik, yaptırımlarla kendini gösterdi. Endüstrinin birçok yeni ticaret kısıtlamasına takılıp kalmamak için; BIMCO kontratlarımızdaki bir dizi yaptırım maddelerini güncelleyerek ya da yenilerini geliştirerek yanıt verdi.

Pandemiden birkaç ay sonra; BIMCO mürettebat değişikliği maddesini yayınlayarak liderlik gösterdi. Bildiğiniz üzere bu; sorunu çözmedi. Endüstri, hala gemi insanlarının rotasyonu için mücadele ediyor. Buna bir de aşılanma için yaptığımız mücadele eklendi. Bu durum gelecekte daha fazla göreceğimizi düşündüğüm bir konuyu vurguladı. Armatörlerin ve gemi kiracılarının karşılaştığımız zorlukların üstesinden gelmek için çok daha fazla birlikte çalışmaları gerekiyor. Umarım, karşılaştığımız büyük teknoloji geçişine geldiğimizde daha fazla ortak zemin bulup çalışabiliriz. Yeni yakıtlara ve teknolojilere büyük bir geçişle karşı karşıyayız. Bu alanda kaydettiğimiz ilerlemeden gurur duyuyorum. Önce endüstrinin düşük kükürtlü yakıta geçmesinde üyelerimize ve sektöre danışman olduk. En büyük olumlu değişiklik, denizcilik sektörünün zihniyetini; iklim ve çevre üzerine değiştirmesidir. Çözümler bulmak istiyoruz. Ancak doğru çözüme giden net bir yol yok. Bir çözüm de yok. Birden fazla çözüm olacak.Sürdürülebilir bir denizcilik sektörü için, inovasyon gerçekleştirmeye ve deneyler yapmaya yıllarca devam edeceğiz. Bu nedenle BIMCO olarak 5 milyar dolarlık bir araştırma fonu önerdik. Hep birlikte çözümler bulmak zorundayız. Gemi kaynaklı sera gazlarının azaltılması konusu, gemi sahipleri olarak bizim için büyük riskler oluşturuyor. Önümüzdeki yıllarda en çok bunun üzerine çalışacağız. Gurur duyduğum bir girişim ise, BIMCO'da 17 Mayıs'ta başlatılan korsanlığın önlenmesine ilişkin ‘Gine Körfezi Deklarasyonu’ oldu. Korsanlar, sizlerin de bildiği gibi 2016'da bizim gemimize saldırmışlardı ve mürettebatımızı kaçırmışlardı. Bu yüzden, bu benim için çok kişisel bir durum. Bu nedenle o bölgedeki korsanlığı sona erdirme konusunda büyük bir kararlılıkla güçlü bir deklarasyon hazırlanmasına öncülük edebilmekten büyük bir memnuniyet ve gurur duyuyorum. Gemi adamlarımıza önem veren, tüm armatörleri bu deklarasyonu imzalamaya çağırıyorum.” ifadelerini kullandı. 

“BIMCO BAŞKANLIĞINI BİR KADINA DEVRETMEKTEN DOLAYI GURUR DUYUYORUM”

Şadan Kaptanoğlu konuşmasının devamında: “BIMCO'nun ilk kadın başkanı olmaktan gurur duyuyorum. İtiraf etmeliyim ki; başkanlığı bir kadına devretmekten de gurur duyuyorum. İki zorlu yılı geride bıraktım. Başkanlık makamımı Sabrina Chao'ya devretmekten büyük mutluluk duyuyorum. İnanıyorum ki, BIMCO'yu çok daha ileriye taşıyacak. Uluslararası camiada Türk denizciliğinin sesini duyurmak çok önemliydi. Bu süreçte her zaman beni destekleyerek yanımda olduğunuz için teşekkür ediyorum.” dedi. 

Bir sonraki gündem maddesinde Prof. Dr. Mustafa İnsel, İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından yaptırılan ‘İklim Değişikliği Tedbirlerinin Türk Sahipli Gemi Filosuna Etki Değerlendirme Analizi Projesi’ hakkında bir sunum yaptı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Haziran ayı Meclis Toplantısı, Şube Başkanları, Meslek Komite Başkanları ve Meclis Üyelerinin bölgesel sorunlar ve çözüm önerilerini dile getirdiği bölüm ile sona erdi.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM