IMO, AKDENİZ’İ EMİSYON KONTROL ALANI (ECA) OLARAK BELİRLEDİ

IMO, AKDENİZ’İ EMİSYON KONTROL ALANI (ECA) OLARAK BELİRLEDİ

Akdeniz, MEPC 79. Oturumunda kükürt oksitleri ve partikül maddeler için Emisyon Kontrol Bölgesi (ECA) olarak belirlendi.

adscode

IMO Akdeniz’in tamamını Emisyon Kontrol Alanı ilan etti ve Mayıs 1, 2025 itibariyle gemiler zorunlu olarak düşük sülfür içeren yakıt kullanmak zorunda.

Tanımlama, 1 Mayıs 2025 tarihinden itibaren gemilerin azaltılmış kükürt içeriğine sahip deniz yakıtı kullanmaları gerekeceği anlamına gelir. İzin verilen kükürt içeriği mevcut sınır olan %0,5'ten %0,1'e düşecek.

Akdeniz'in kükürt oksitler için bir Emisyon Kontrol Bölgesi olarak belirlenmesi, bu gazların emisyonlarını neredeyse %80 oranında azaltması ve zararlı ince toz emisyonlarını neredeyse dörtte bir oranında azaltarak insan sağlığı ve çevre için önemli faydalar sağlaması bekleniyor.

AB Komisyonu, bu düşüşün yılda en az 1000 erken ölümü önlemesi ve Akdeniz havzasında yeni çocuk astımı vakalarını azaltmasına katkı sağlayacağı yönünde görüş bildirmişti.

Akdeniz Emisyon Kontrol Bölgesinin oluşturulmasına yönelik MARPOL Ek VI'da yapılan değişiklikler 1 Mayıs 2024 tarihinde yürürlüğe girecek.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM