IMO; KARADENİZ VE AZAK DENİZİ'NDEKİ SON DURUMUNA İLİŞKİN TOPLANDI! İŞTE ALINAN KARARLAR...

IMO; KARADENİZ VE AZAK DENİZİ'NDEKİ SON DURUMUNA İLİŞKİN TOPLANDI! İŞTE ALINAN KARARLAR...

IMO, Karadeniz ve Azak Denizi'ndeki durumun denizcilik ve denizciler üzerindeki etkilerini ele almak için olağanüstü oturum gerçekleştirdi.

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), Karadeniz ve Azak Denizi'ndeki durumun denizcilik ve denizciler üzerindeki etkilerini ele almak üzere 10 ve 11 Mart tarihlerinde olağanüstü bir oturum gerçekleştirdi.

Rusya Federasyonu'nun Ukrayna ve Kırım'daki yasa dışı tek taraflı eylemleri ve bunların Karadeniz'in kuzeyi, Azak Denizi ve Kerç'teki seyrüsefer güvenliği ve güvenliği üzerindeki sonuçları konusundaki ciddi endişelerinin hatırlatıldığı oturumda; Rusya Federasyonu'nun Ukrayna'da "özel askeri operasyon" ilanını kınadığı dile getirildi.

Ayrıca Rusya’nın bir Birleşmiş Milletler Üye Devletinin toprak bütünlüğünü ve karasularına kadar uzanan egemenliğini, IMO sözleşmesinin 1. maddesindeki amaçlarıyla tutarsız bir şekilde ihlal etmesini şiddetle kınandığı ve yaşam için ciddi bir tehlike, seyir ve deniz çevresi güvenliği için ciddi bir risk teşkil ettiği belirtildi.

Rusya’nın ticari gemilere yönelik saldırılarından, bunların Arama- Kurtarma gemileri de dahil olmak üzere ele geçirilmesinden, denizcilerin ve deniz ortamının güvenliğini ve refahını tehdit etmesi kınanırken; Rusya, denizcilerin güvenliğini ve refahını ve uluslararası denizcilik ve deniz çevresinin güvenliğini sağlamak için krizi barışçıl diyalog ve diplomatik kanallar yoluyla çözmeye davet etmeye çağırıldı.

Ukrayna halkına gerekli gıda ve ilaçları sağlayan tedarik zincirlerini korunması gerektiği vurgulanırken ticaretle uğraşan gemilerin, denizcilerin ve liman işçilerinin mağdur edilmemesi gerekliliği üzerine de vurgu yapıldı. 

GEMİLER İÇİN MAVİ KORİDOR VURGUSU

IMO’nun olağanüstü toplantısında; gemi adamlarının ve gemilerin Karadeniz ve Azak Denizi'ndeki yüksek riskli bölgelerden tahliyesini sağlamak için amacıyla acil bir önlem olarak mavi bir güvenli deniz koridorunun kurulmasını teşvik etmeyi ve bu koridoru kullanmak isteyen gemilerin askeri saldırılardan kaçınarak ticari faaliyetlerini devam ettirmek için bu deniz alanının korunmasını ve emniyete alınmasının gerekliliğini kabul edildi. Öte yandan mavi koridorun oluşturulması için kıyı devletleri ve ilgili tarafların iş birliği ile bu konuda ivedilikle harekete geçilmesi gerektiği kaydedildi.

Alınan kararlardan öne çıkan başlıklar şöyle:

-          Gemilerin saldırı tehdidi olmaksızın ilk fırsatta Ukrayna limanlarından ayrılmasına izin verilmelidir.

-          Deniz mayınları nedeniyle Ukrayna limanlarından ayrılmayacak gemilerin güvenliği sağlanmalı, bu gemilerde çalışan personelin evlerine dönebilmeleri için insani koridor oluşturulmalıdır.

-          Bölgedeki gemilerde yer alan personellerin aileleri ile iletişim kurmaları engellenmemelidir.

-          Gemi adamlarının maaşlarına erişebilmeleri sağlanmalıdır.

-          Devletler; denizcilerin kilit işçi statüsünü kabul etmelidir.

-          Liman Devleti kontrol görevlerine süresi dolmuş belgelerin sunulduğu durumlarda; denetime pragmatik bir şekilde yaklaşım gösterilmelidir.

IMO’nun olağanüstü toplantısında alınan tüm kararlar için TIKLAYIN…

KAYNAK: TURKDENİZ.COM