İNGİLTERE VE NORVEÇ AÇIK DENİZ GEMİLERİNİ RÜZGÂR ENERJİSİYLE ŞARJ EDECEK

İNGİLTERE VE NORVEÇ AÇIK DENİZ GEMİLERİNİ RÜZGÂR ENERJİSİYLE ŞARJ EDECEK

Açık deniz rüzgâr santralleri için kullanılan destek gemilerini tamamen elektrikli operasyonlara dönüştürmek isteyen İngiltere ve Norveç'te iki ayrı proje başlatılıyor.

adscode

Maritime Executive’in haberine göre, konsept, rüzgâr santralleri tarafından üretilen elektriği alıp CSOV’leri (İnşaat Servis Operasyon Gemisi), CTV’leri (Mürettebat Transfer Gemisi) ve rüzgâr santralleri için diğer destek gemilerini şarj etmek için kullanılacak pil sistemlerinde depolamayı amaçlıyor.

İngiltere’deki projenin organizatörleri, bu gemileri sürdürülebilir operasyonlara dönüştürmenin önündeki en büyük engelin, elektrikli ve hibrit gemilerin çalışabileceği menzil ve süre olduğuna dikkat çekiyor.

Sıfır emisyonlu bir enerji kaynağından açık deniz şarjını etkinleştirerek, CTV’ler ve diğer gemiler pil gücüyle çalışarak emisyonlarını ortadan kaldırabilecekler. Projeye öncülük eden Oasis Marine, ilk hedefin çoğu zaman elektrik gücüyle çalışarak CTV’lerin çalışma menzilini genişletmek olduğunu söylüyor. Teknolojinin gelecekte tam elektrikli operasyonları mümkün kılacağına inanıyorlar.

Norveç hükümeti de, Yeşil Platform Girişimi aracılığıyla, 2022’nin sonunda Vard liderliğindeki Ocean Charger projesine yaklaşık 3,7 milyon dolar hibe etti.

HABERİN KAYNAĞI: temizenerji.org