İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 1255 PUANA KADAR GERİLEDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 1255 PUANA KADAR GERİLEDİ

ISTFIX Bileşik Endeks bu hafta da düşüş kaydetti ve 1,279 puandan 1,255’e geriledi. Yön aşağı olsa da momentumun zayıfladığı görüldü.

Avrupa ve Birleşik Devletler

Karadeniz’de durum kötüye ve daha kötüye doğru evrilmeye devam etti. Bu raporun yazıldığı tarih itibariyle Rusya Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlığını tanımıştı. Bu durum Batı’dan bol miktarda protesto ve -haliyle- yaptırım yağmuruyla karşılandı ki bu durum zaten çok da sağlam olmayan Karadeniz ticareti için son derece zarar verici olabilir.

Avro Bölgesi ekonomisi 2021'in son çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0.3, geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla ise yüzde 4.6 yükseldi. Son çeyrek veriside dahil olunca Avro Bölgesi ekonomileri 2021 yılı genelinde ise yüzde 5.2 büyümüş oldu. 

St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın 1 Temmuz’a kadar faizin 100 baz puan artırılması gerektiğini belirtmesinden sonra, Fed'in şahin kanadında yer alan isimlerden Kansas City Fed Başkanı Esther George ve Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin de benzer görüşlerini dile getirdi.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları jeopolitik gerginliklere rağmen düştü. Batı Teksas tipi ham petrol 91 dolar/varil civarına düşürken, Brent ise 93,5 dolar/varil civarına geriledi.

Çin Rusya’nın tüm bölgelerinden buğday ve arpa ithaline izin verecek. Bu anlaşma hububatına yeni müşteriler arayan Rusya için yeni bir zafer. Uzmanlar da Rus buğday ve arpasının Çin’e tedarikine ilişkin anlaşmanın bir dönüm noktası olmasını ve Çin’e yoğun Rus tahılı ihracatının 2022/23'te başlamasını bekliyor.

Ukrayna ile Türkiye arasında imzalanacak olan, Ukrayna’nın ihraç ettiği malların yüzde 95’i için Türkiye’nin sıfır vergi ödemesini sağlaması ve iki ülke arasında ticari cironun yılda 10 milyar dolara yükseltmesi beklenen Serbest Ticaret Anlaşması (STA) sonuçlanmak üzere. Anlaşma sonrası 510 çelik mamül grubu sıfır vergiye, kalan 130 ürün grubu ise düşük vergi oranına tabi olması ile Rus ürünleri karşısında avantaj elde edilmiş olacak.

Kaynak: www.istfix.com.tr