İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 2.232 PUANA GERİLEDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 2.232 PUANA GERİLEDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta hızlı artan yakıt fiyatlarıyla hafif bir aşağı yönlü düzeltme yaptı ve 2.347 puandan 2.232 puana geriledi.

- OECD üyesi ülkelerin gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH), ikinci çeyrekteki yüzde 1,6 ve bir önceki çeyrekteki yüzde 0,6'lık büyümeye rağmen, pandemi öncesi seviyelerin altında kalmaya devam ediyor. Yedi büyük ekonominin toplam GSYİH'sı, ülkeler arasında farklılıklar olsa da ilk çeyrekte yüzde 0,4 ve ikinci çeyrekte yüzde 1,6'lık bir artış kaydetti.

- Avro Bölgesi'ndeki fiyat artışının, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) yüzde 2'lik hedefini aşarak yıllık yüzde 3 olacağı tahmin ediliyor. AMB, fiyat artışının 2022'de yüzde 1,7'ye ve 2023'te yüzde 1,5'e gerilemesini bekliyor. Ancak, enflasyon hedefine beklenenden daha erken ulaşılırsa, AMB faiz oranlarını artırmakta hızlı davranmayı planlıyor.

- Birleşik Krallık’ta TÜFE ağustos ayında yıllık yüzde 3,2 artarak, 2012’nin mart ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkmış oldu. Bloomberg ekonomist anketi beklentisi enflasyonun yıllık yüzde 2,9 gelmesi yönündeydi. Merkez Bankası, hedefini ikiye katlayarak yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 4’e revize ederken, enflasyonun 2022 ve 2023 yılında ise gerileyeceğini öngörüyor. 

Emtia Haberleri 

- Petrol fiyatları bu hafta çok değişmedi. Batı Teksas tipi ham petrol 72 dolar/varil Brent ise 75 dolar/varil civarında haftayı tamamladı.

- Ocak-Temmuz döneminde Türkiye'nin çelik hurda ithalatı yıllık yüzde 26,5 artışla 15,3 milyon tona yükseldi. Avrupa Birliği, yüzde 55,4 pay ile Türkiye'nin hurda ithalatının en büyük tedarikçisi olmaya devam ederken, onu yüzde 12,8 ile Birleşik Devletler ve ardından yüzde 11,1 ile BDT izledi.

- Rus tahıl analisti SovEcon, üretim seviyelerindeki düşüş sonrası Rusya'nın buğday ihracatı tahminini 33,9 milyon tona indirdi.

- Türkiye’de buğday, çavdar, arpa, yulaf, mısır, nohut, mercimek ithalatı için olan gümrük vergilerini yıl sonuna kadar sıfırlayan Cumhurbaşkanlığı kararı Resmî Gazete’de yayınlandı. Bu ürünlere 31 Aralık 2021 tarihine kadar gümrük vergisi uygulanmayacak.

Kaynak: www.istfix.com