İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 564 PUANDAN 605 PUANA YÜKSELDİ...

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 564 PUANDAN 605 PUANA YÜKSELDİ...

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta geçen haftanın kayıplarını geri aldı fakat piyasa halen sıkıntı içinde. Gelirler hızla işletme masrafları seviyesine düşmüş durumda.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Eurostat verilerine göre avro bölgesi GSYİH'si 2023'ün ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 artarken, yıllık bazda ise yüzde 1,3 artış gösterdi.

Avro bölgesi sanayi üretimi, şubat ayındaki 1,5'lik artışın ardından mart ayında ekim 2021'den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Almanya’da üretim aylık yüzde 3,1 düşerken, Fransa, İtalya ve Hollanda da üretimde azalma kaydetti.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcıları bankanın önümüzdeki iki toplantısında faiz oranlarını 25’er baz puan artırması gerektiğini dillendirirken, Reuters ekonomistler anketi de benzer beklentilere işaret etti.

Birleşik Devletler Federal Rezerv Bankası’nın (Fed) Cleveland Başkanı Loretta Mester, Jerome Powell'ın faiz artırımlarını durdurabilecekleri sinyalinin aksine enflasyonun gidişatını işaret ederek faiz oranlarını sabit tutma noktasında henüz olmadıklarını düşündüğünü söyledi.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta düşüşleri sonlandırdı ve tekrar hafif yükselişe geçti. Batı Teksas tipi ham petrol 71 dolar/varile tekrar çıkarken Brent de 75 dolar/varile doğru yükseldi.

Avrupa Komisyonu, 2 mayıs itibarı ile Ukrayna'nın Bulgaristan, Macaristan, Polonya, Romanya ve Slovakya'ya tahıl ihracatını 5 haziran 2023'e kadar yasaklarken, tahılın bu ülkeler üzerinden diğer ülkelere nakliyesinin ise devam edeceğini açıkladı. Lakin 12 üye ülke acilen bu anlaşmanın izahını isteyerek söz konusu anlaşmanın kendilerine danışılmadan imzalandığını iddia etti.

Ukrayna'nın abluka altındaki limanlarından tahıl ihracatına izin veren Karadeniz tahıl koridoru anlaşması 18 Temmuz'a kadar uzatıldı.

2022'nin dördüncü çeyreğinde Avrupa Birliği’nin (AB) çelik ürünleri ithalatı, üçüncü çeyrekteki yüzde 17'lik düşüşün ardından yıllık yüzde 33 azalırken, Türkiye yüzde 14,4'lük payla bloğun en büyük ithalat kaynağı oldu.

AB’nin 2022 yılı genelindeki çelik ürünleri ithalatı ise yüzde 6,6 düşüş gösterdi.