İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 737 PUANA YÜKSELDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 737 PUANA YÜKSELDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta yüzde 3’lük bir artışla 714 puandan 737 puana çıktı.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Eurostat verilerine göre şubat ayında Euro bölgesi mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretimi aylık yüzde 1,5 ve yıllık yüzde 2 artarken, Avrupa Birliği ülkeleri için ise aylık yüzde 1,4 ve yıllık yüzde 2,1 arttı.

Birleşik Devletler’de mart ayı ekonomik verilerinin enflasyonun Federal Rezerve Bankası’nın (Fed) hedefinin üzerinde kalmaya devam edeceğini işaret etmesi sonrası piyasalar Fed'in mayıs toplantısında faiz oranlarını 0,25 puan artırmasını bekliyor.

Piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) mayıs ayında 25 veya 50 baz puanlık bir faiz artışı yapmasını beklerken, Almanya merkez bankası başkanı Joachim Nagel de AMB’nin faiz artışı yapmasını desteklediğini dile getirdi.

Çin’de sanayi üretimi bu yılın ilk iki ayında yıllık yüzde 2,4’lük bir büyüme kaydederken, mart ayında ise yıllık yüzde 3,9’luk büyüme gösterdi.

Bu arada Çin Ulusal İstatistik Bürosu'na (NBS) göre, Çin’in GSYİH'sı ilk çeyrekte yıllık yüzde 4,5 artarak yüzde 4 olan beklentilerin üzerinde ölçülürken, bir önceki çeyrekteki yüzde 2,9’luk büyümeyi de aştı.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta tekrar düşüşe döndü. Batı Teksas tipi ham petrol 82.5 dolar/varilden, 78 dolar/varile, Brent ise 86 dolar/varilden 81.6 dolar/varile geriledi.

Türkiye’de kütük piyasası, alıcıların düşük fiyatlar talep etmesi ve özellikle ithalata talebin düşük olması ile durağanlığını koruyor.

Türkiye’de yayımlanan karara göre 1 Mart’tan 1 Nisan’a ertelenmiş olan yassı çelik ürünleri üzerine getirilecek ithalat vergisi bir kez daha ertelenerek 1 Mayıs tarihine güncellendi.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye uyguladığı çelik ithalat kotalarının düşük talep sebebi ile 30 Haziran tarihine kadar olan dönem için hızlı bir şekilde tükenmesi beklenmezken, benzer şekilde önceki dönemde inşaat demiri kotasını ilk günden tüketen Türkiye’nin de bu dönem için inşaat demiri ve filmaşin kotalarını da hızlı bir şekilde tüketmesi öngörülmüyor.