İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) BU HAFTAYI DA DÜŞÜŞ İLE TAMAMLADI

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) BU HAFTAYI DA DÜŞÜŞ İLE TAMAMLADI

ISTFIX Bileşik Endeksi 2.216 puan ile geçen haftanın 2.246 puanlık kapanışından ufak bir miktar düşüş kaydetti.Avrupa ve Birleşik Devletler

Birleşik Krallık merkezli IHS Markit Economics avro bölgesi için imalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerini açıkladı.

İmalat PMI verisi Ağustos ayındaki 61,4'ten sonra Eylül ayında 58,6 puan ile şubat ayından bu yana en düşük değerini kaydetti.

Buna rağmen, PMI büyüme ve daralma arasındaki sınır olan 50 puanın çok üzerinde ve birçok ülke hala 60'ın üzerinde (Avusturya, Hollanda ve İrlanda), İtalya, Almanya ve Yunanistan ise hala 50'nin üzerinde.

Birleşik Devletler’de mevsimsellikten arındırılmış IHS Markit imalat PMI, ağustos ayındaki 61,1'den hafif bir düşüşle eylül ayında 60,7 puan kaydederek, nisan ayından bu yana görülen en düşük değer olmasına rağmen güçlü bir iyileşmeye işaret etti.

Bu arada Birleşik Devletler Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ile Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin, Trump dönemindeki ticaret anlaşmasının detayları üzerine görüşeceği bildirildi. Görüşmelerde Birleşik Devletler’in ticari gerilimi artırmaya niyetli olmadığı, ancak Çin’in belirli alanlardaki eylemleri değişmezse, farklı bir strateji benimseyebileceği belirtildi.

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), ekim ayı raporunda küresel mal ticaretine ilişkin büyüme beklentisini bu yıl için yüzde 10,8'e, gelecek yıl için ise yüzde 4,7'ye çıkardı.

Avro bölgesi enflasyonu, ağustos ayındaki yüzde 3’ün ardından, eylül ayında yıllık yüzde 3,4 geldi ve 13 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Artışın enerji fiyatlarındaki yükselişten kaynaklandığı belirtildi.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta da yukarı yönlü seyretti. Batı Teksas tipi ham petrol 79-80 dolar/varile çıkarken Brent ise 82-83 dolar/varile çıktı.

Rusya'da buğday hasadı, geçen yıla kıyasla 10 milyon ton düşerek 74-75 milyon ton civarına geldi. Toplam tahıl üretiminin ise 117-120 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bu arada ağustos ayında Rusya 6,08 milyon ton tahıl ihraç ederek aylık bazda rekor seviyeye ulaştı. Rus tahıllarına en yüksek talep Türkiye (2,51 milyon ton), İran (1,79 milyon ton) ve Mısır’dan (0,98 milyon ton) geldi.

Kaynak: www.istfix.com.tr