İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) İKİ HAFTA SONRA YÜKSELİŞE GEÇTİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) İKİ HAFTA SONRA YÜKSELİŞE GEÇTİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta nihayet 2.192 puandan 2.319 puana çıktı. Nehir/deniz tipi gemi piyasasının iyileşmesi, yeni mısır ve yağlı tohum yüklerinin çıkışı piyasaya destek verdi.Avrupa ve Birleşik Devletler

Eurostat verilerine göre, enerji fiyatlarındaki artışın etkisi ile avro bölgesi'nin dış ticaret fazlası, bir yıl önceki 14,0 milyar avroya kıyasla ağustos ayında 4,8 milyar avroya düştü. Reuters’in anketine göre ise, beklenen fazla 16,1 milyar avro idi.

Bu arada, Fransa Merkez Bankası başkanı Fransa ekonomisinin yıl sonuna kadar COVID öncesi büyüme seviyelerine dönmesini beklediğini söyledi.

Çin ekonomisi üçüncü çeyrekte, gayrimenkuldeki düşüş ve enerji krizi sonrası zayıflarken, gayrisafi yurt içi hasıla yüzde 5’lik büyüme beklentisine yakın olarak yıllık yüzde 4,9 artış kaydetmiş durumda.

Bu arada, Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang ekonominin bu yıl yüzde 8 büyümesini beklediğini ve büyüme ivmesinin ılımlı bir havaya girdiğini söyledi.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları yükselmeye devam etti. Batı Teksas tipi ham petrol haftayı 84 dolar/varilden kapatırken, Brent de 85-86 dolar/varile yükseldi.

Çin’in buğday ithalatı ile ilgili kalite kıstaslarını gevşetmesi sonrası Fransız limanlarında Çin’e buğday taşıyan gemilerde artış görülüyor. Söz konusu karar sonrası Fransa Çin’in önemli buğday tedarikçilerinden biri haline geldi.

Fitch, ihracat gümrük ücretlerindeki son artışlara rağmen Mısır'ın gübre üretimi ve ihracatının 2025 yılına kadar artmaya devam edeceğini öngörüyor.

Derecelendirme kuruluşu, Mısır'ın önümüzdeki üç yıl içinde önemli bir aktör olarak kalmasını öngörmesine rağmen, Avrupa Birliği’nin gübre kullanımını azaltma çalışmaları yüzünden
Avrupa'dan gelen talepte bir artış beklemiyor.

Rusya Tarım Bakanlığı, 15 Şubat’tan itibaren buğday ihracatına genel tahıl ihracat limiti dahilinde ayrı bir kota uygulamaya başlayacak. Ayrıca bakanlık bu yılki tahıl hasadının 127 milyon ton olmasını ve 31,5 milyonu buğday olmak üzere 34,5-35 milyon tonluk bir ihracat hacmi beklemekte.

Kaynak: www.istfix.com.tr