İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) YÜKSELİŞİNE DEVAM EDİYOR

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) YÜKSELİŞİNE DEVAM EDİYOR

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta bir artış daha kaydetti fakat yükseliş biraz hız kesti. Endeks geçen haftaki 2.475 puandan bu hafta 2.759 puana çıktı.Birleşik Devletler Federal Rezervi (Fed) faiz oranlarını sabit tutarken, varlık alımlarını her ay 15 milyar dolar azaltacağını açıkladı. Varlık alımlarının bu karar ile 8 ay içinde sıfırlanması bekleniyor. Bunu takiben yüzde 6.2 ile ülkede son 31 yılın en yüksek yıllık bazlı enflasyonu açıklandı.

Benzer şekilde, Birleşik Krallık Merkez Bankası faiz oranlarını sabit tutarak tarihi düşük seviyeyi korudu. Açıklamada harekete geçmek için erken olduğu belirtilmesi sonrası önümüzdeki aylar için bir faiz artışı beklentisi oluştu.

Birleşik Krallık merkezli IHS Markit Economics, satın alma yöneticileri endeksi (PMI) okumalarını yayımladı. Avro bölgesi imalat PMI’ı eylül'deki 58.6'dan sonra arz sorunları nedeniyle ekim ayında son 8 ayın en düşük seviyesi olan 58.3’e gerilemesine rağmen, 50 puanlık eşiğin hala oldukça üzerinde kaldı. 50'nin üzerinde okuma genişleme anlamına gelirken 50 puanın altında okuma daralma anlamına geliyor.

Hollanda, İrlanda, İtalya ve Avusturya 60 puanın üzerinde güçlü artışlar kaydederken, onları 57 puanın üzerindeki Yunanistan, Almanya ve İspanya izledi.

Rusya mevsimsellikten arındırılmış manşet imalat PMI’ı, eylüldeki 49,8'den sonra ekimde 51,6 ile mayıstan bu yana olan en güçlü büyümeyi gösterdi. Ayrıca, istihdam son beş ayda ilk kez genişledi ve yeni siparişlerle üretim artışı hızlandı.

Türkiye imalat PMI, Eylül'deki 52,5'ten sonra Ekim'de 51,2'ye düşerek, art arda beşinci aydır 50 puanın üzerinde kaldı.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları geçen haftanın biraz üzerinde tutundu. Batı Teksas tipi ham petrol 81,5 dolar/varilden haftayı kapatırken, Brent ise 82,6 dolar/varil düzeyini gördü.

2021/2022 hasat yılının ilk çeyreğinde (temmuz-eylül dönemi) Ukrayna'nın Türkiye'ye buğday ihracatı 834.700 ton ile yıllık 3,2 kat arttı.

Rusya'nın buğday ihracatı, 2021/2022 hasat yılının sezonunun başladığı 1 Temmuz’dan bu yana, ihracat vergisinin de etkisi ile yüzde 29 düştü.

İhracat vergileri bu arada 27 Ekim’den itibaren ton başına 61,3 dolardan 67 dolara yükseltildi.

Kaynak: www.istfix.com.tr