İstanbul Navlun Endeksi (ISTFIX) yüzde 9'luk artışla 694 puana yükseldi

İstanbul Navlun Endeksi (ISTFIX) yüzde 9'luk artışla 694 puana yükseldi

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta hızlı bir toparlanma kaydetti ve yüzde 9 artarak 631 puandan 694 puana çıktı.

- Birleşik Devletler’in yeni başkanı Joe Biden, geçen hafta yeni bir Koronavirüs önlem pakedi açıklayarak piyasalara umut aşıladı. Biden evvelce Trump tarafından onay verilen kişi başı 600 dolarlık destek pakedini 2.000 dolara çıkarttı ve 900 milyar dolarlık desteği 1.3 trilyon dolara yükseltmiş oldu.

- Dünya genelinde toplam koronavirüs vaka sayısı 91 milyonu aştı. Salgın her ülkede çeşitli şekillerde etkisini göstermekte. Salgının ortaya çıktığı Çin'de artan vakalar nedeniyle karantina tedbirleri genişletildi. İspanya’da hükümet, son iki haftadır tespit edilen yeni vaka sayısındaki artışın devam etmesi nedeniyle ek önlemler açıklamaya başladı. Başkent Madrid'de 1,2 milyon kişiyi etkileyecek şekilde bölgesel karantina kararı alındı. Fransa'da kısıtlamalara rağmen vaka sayısı 2,8 milyona yaklaştı.

- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Türkiye ekonomisinin 2020’de mütevazı bir büyüme kaydettikten sonra 2021’de yüzde 3,5 büyüyeceğini tahmin ediyor. Fitch, kısıtlamaların hafiflemesi ve aşılamanın hız kazanmasıyla büyümenin özellikle yılın ikinci yarısından sonra ivmeleneceğini açıkladı.

Emtia Haberleri

- Petrol fiyatları bu haftayı hareketli geçirdi. Batı Teksas tipi ham petrol 53,5 dolar/varile çıktıktan sonra 52,5’e kadar geri çekildi. Brent de benzer hareketle 56 dolar/varile çıktı ancak sonrasında 54,5 dolar/varile kadar geriledi.

- 2020-2021 hasat yılının ilk 5 ayında Mısır’ın 6,6 milyon ton buğday ithalatı gerçekleştirdiği raporlandı. Bu miktar, geçen senenin yüzde 7 üstünde ve ayrıca son 5 yılın ortalamasından da yüzde 30 daha fazla. Bu dönemde Mısır’ın ithalatının yüzde 95’i Karadeniz ülkelerinden temin edildi. Böylece Karadeniz bölgesinin Mısır’ın ithalatından aldığı pay yüzde 26 artmış oldu.

- Rusya Tekel Önleme Teşkilatı’nın, ülkenin hurda, çelik kütük ve inşaat çeliği ihracatına vergi getirilmesini önerdiği duyuldu. Rusya’daki müteahhitler, özellikle inşaat çeliği fiyatına gelen zamlara karşı bir süredir seslerini yükseltmekteydi. Fiyat artışının artan hurda maliyetinden de destek bulduğu anlaşılıyor. Eğer uygulanırlarsa, ihraç vergileri bu emtianın satış fiyatı üzerinden yüzde 12 ila 15 civarında olabilir.

Kaynak: www.istfix.com