İstanbul Navlun Endeksi'nin (ISTFIX) yükseliş serisi sona erdi

İstanbul Navlun Endeksi'nin (ISTFIX) yükseliş serisi sona erdi

ISTFIX Bileşik Endeks bu hafta yüzde 4’lük bir düşüş kaydederek uzun süredir devam eden yükseliş serisini sonlandırdı.

Endeks 1.157 puandan 1.112 puana geriledi. Bunda Karadeniz ve Akdeniz’de açık gemi sayısının artması ve ileri tarihli bağlantılardaki düşüş etkili oldu.

  • Birleşik Devletler Başkanı Joe Biden, bu hafta beklenen büyük altyapı yatırım paketini açıkladı. “Amerikan İstihdam Planı” adı verilen bu plan Birleşik Devletler’deki altyapının çok büyük oranda elden geçirilmesine odaklanıyor ve önümüzdeki 15 yılda 4 trilyon dolarlık bir harcama öngörülüyor. Bu paket Biden’in açıkladığı 1,9 trilyon dolarlık “Amerikan Kurtarma Paketi” sonrasında gelen ikinci önemli ekonomik destek paketi.

  • Küresel koronavirüs vakaları “üçüncü dalga” safhasına geçmiş durumda. Birleşik Devletler’deki vakalar, hızla yayılan varyantlar ve gevşetilen kısıtlamalar nedeniyle yeniden yükseliyor. Aşı tedariki için verilen savaş kızıştıkça, Avrupa kıtası için öngörüler de karamsarlaşıyor. Avrupa Birliği, Brexit sonrası Londra ile hali hazırda zarar görmüş ilişkilerini daha da kötüye sürükleme riskine karşın, İngiltere'ye gönderilecek aşı miktarlarını
    kısmakta.
  • Standard & Poor’s (S&P), avro bölgesinin yüzde 4,2 büyüyeceğini tahmin etti. Kredi derecelendirme kuruluşu, Asya-Pasifik bölgesinin 2021 yılı büyüme tahminini ise yüzde 6,8'den 7,3'e çıkardı. Bu bölgedeki büyümenin Avrupa Birliği’nin büyümesine de olumlu yansıyacağı bekleniyor. Hatırlatmak gerekirse Birleşik Devletler’de büyümenin neredeyse yüzde 7 olacağı konuşulmakta.

Emtia Haberleri

  • Petrol fiyatları bu hafta sabit seyretti denebilir. Batı Teksas tipi ham petrol 61-62 dolar/varil civarında seyrederken Brent de 65 dolar/varil seviyesini aşamadı.
  • Rusya’da 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan ayçiçeği ihracat vergisi ardından, 1 Eylül 2021'den itibaren ayçiçek yağı ihracatı için de yeni bir vergi getirileceğini açıkladı. Rusya'nın 2019-2020 sezonunda ayçiçek yağı ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 40 artışla 3.7 milyon tonluk rekor seviyede kapaması bekleniyor. 
  • Ukrayna Devlet Gümrük İdaresi'ne göre, ülkenin tahıl ve bakliyat ihracı 2020/2021 hasat yılının başlangıcından bu yana 33.6 milyon tona ulaştı, yalnız önceki sezona göre 9.8 milyon ton düşüş kaydetti. Buğday ihracatı geçen seneye göre 3.27 milyon ton düşüşle 13.9 milyon ton, arpa ihracatı pek değişmeyerek 4.05 milyon ton, mısır ihracatı 6.53 milyon ton düşüşle 15.1 milyon ton oldu.
  • Archer Daniels Midland’a göre (ADM) Kuzey Afrika'da gübre arzının sıkışık olduğu bildiriliyor. Üre fiyatları Birleşik Devletler’deki fiyatlarla ve mart ayında talebin artmasıyla ciddi destek görüyor.

Kaynak: www.istfix.com