İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK FAKÜLTESİ'NDE MESLEKİ BİLGİLENDİRME PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK FAKÜLTESİ'NDE MESLEKİ BİLGİLENDİRME PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Piri Reis Denizcilik Vakfı tarafından düzenlenen etkinlik, İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nde yapıldı.

28 Mayıs Cumartesi Günü Piri Reis Denizcilik Vakfı tarafından düzenlenen organizasyona; Piri Reis Denizcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Koç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz Ticareti eski Genel Müdürü Cemalettin Şevli, Piri Reis Denizcilik Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Sertkaya, Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şebnem Helvacıoğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi Denizcilik ve Gemi İnşaatı Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz ile İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Piri Reis Üniversitesi’nden Denizcilik ve Gemi İnşa Fakültelerinden çok sayıda akademisyen ve öğrenci ile çok sayıda davetli katıldı.

Programa katılan Dr. Fırat Bolat,

-Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)
-Uluslararası Denizcilik Kurallarının Oluşturulması Mekanizması
-Bayrak ve Liman Devleti Uygulamalarında Denizcilik Kurallarının Birincil Uygulanma Aşaması başlıklarında katılımcılara önemli bilgiler aktardı.Programda bir konuşma gerçekleştiren Piri Reis Denizcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Koç; denizcilik eğitiminin önemine vurgu yaparak:
“Piri Reis Denizcilik Vakfı olarak esas amacımız ülkemizde denizcilik liseleri, lisans, lisansüstü ve doktora öğrencilerine için burs vermek, öğrencilerin taleplerini almak ve destek olmak. Şimdiye kadar yaptığımız gibi öğrencilerimize destek olmaya ve eğitimlerine katkı sunmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz Ticareti eski Genel Müdürü Cemalettin Şevli de yaptığı konuşmada: “Piri Reis Denizcilik Vakfı, denizcilik eğitimine büyük katkı sağlıyor. Yeni eğitim öğretim döneminde de yeni çalışmalarla daha fazla katkı sağlayacaklar. Öğrencilerin akademisyenler ile böyle güzel bir ortamda bir araya getirilmesinde katkıları olan, öğrencilere burs verilmesinde ve bu tip organizasyonların yapılmasında destekleri olan İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı ve aynı zamanda Piri Reis Denizcilik Vakfı Başkan Yardımcısı Salih Zeki Çakır’a şükranlarımı sunuyorum. Bu önemli organizasyonun gerçekleşmesinde bizlere ev sahipliği yapan İTÜ Denizcilik Fakültesine de teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı

Program, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM