İSVİÇRE'NİN EN BÜYÜK BANKASI UBS GROUP, CREDIT SUISSE'YI SATIN ALDI! BU DURUM DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜ NASIL ETKİLEYECEK?

İSVİÇRE'NİN EN BÜYÜK BANKASI UBS GROUP, CREDIT SUISSE'YI SATIN ALDI! BU DURUM DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜ NASIL ETKİLEYECEK?

İsviçre’nin en büyük bankası UBS, küresel finans piyasalarını tehdit eden bankacılık krizinin odağındaki Credit Suisse’i tarihi bir anlaşmayla satın aldı.

adscode

UBS Group AG küresel finansal piyasalara yayılma tehlikesi gösteren bankacılık güven krizini aşma çalışmaları kapsamında devletin aracılık ettiği anlaşmayla Credit Suisse Group AG’yi satın almayı kabul etti.

UBS rakibini almak için 3 milyar İsviçre Frangı (3,3 milyar dolar) ödeme yapmada anlaştı.

Tümü hisse devrini içeren anlaşma Credit Suisse’in cuma kapanışa göre 7,4 milyar frank seviyesinde bulunan değerinin oldukça altında gerçekleşecek.

İsviçre Merkez Bankası anlaşma kapsamında UBS’e 100 milyar franklık likidite hattı sağlamayı kabul etti. İsviçre hükümeti de UBS’e devralım kaynaklı potansiyel zararlar için 9 milyar frank garanti sağlanacağını duyurdu.

İsviçreli borç verenler arasındaki ilişki, Yunan denizcilik sektörünün portföyünü daha büyük bir çatı altında toplayacak.

Denizcilik sektöründe söz sahibi ve büyük bir banka olan Credit Suisse, satılma durumu gerçekleşirse;  denizcilik endüstrisi ihmal edilebilir mi? sorularını akıllara getirdi.

Petrofin Research'e yapmış olduğu araştırmalara göre Credit Suisse Bankası; 2021 sonu itibarıyla çekilen 5,2 milyar dolarlık portföyü ve taahhüt edilen ancak geri çekilen kredilerdeki yaklaşık 400 milyon dolarlık portföyüyle Yunan deniz taşımacılığına en büyük borç veren kuruluş.

Atina merkezli araştırma şirketi, bankanın toplam nakliye kredisi portföyünün yaklaşık 10 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor.

Bu durum, Credit Suisse bankasını dünyanın en büyük 10. gemi kredisi veren kurumu yapıyor.

Credit Suisse bankasının Yunan armatörlük firmalarına en büyük borç desteği sağlayan bir banka olması denizcilik sektörünün geleceğini nereye götürecek? sorusuna karşılık firmadan yapılan açıklamada: "Denizcilik sektörüne finansman desteği sağladığımız politikamızın, devam etme güvencesini temenni ediyoruz." şeklinde konuştu.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABER