KALİFORNİYA KIYILARINDA 126.000 GALONLUK PETROL SIZINTISI!

KALİFORNİYA KIYILARINDA 126.000 GALONLUK PETROL SIZINTISI!

Los Angeles ve Long Beach limanlarının güneyinde meydana gelen bir sualtı boru hattı sızıntısı, 126.000 galonluk - yaklaşık 3.000 varil değerinde - petrolün okyanusa dökülmesine neden oldu.

Bu durum, Amerika'nın en büyük iki deniz geçidine girmeyi bekleyen gemilerin bekleme sürelerini uzatma riski taşıyor.

Boru hattı Houston merkezli petrol ve gaz şirketi Amplify Energy'ye ait ve Beta alanındaki Elly offshore platformuna bağlı.

Şimdi her iki ucunda da, boru hattı başka petrol içermiyor.

Yağ, karada siyah globüller içinde yıkanıyor.

Los Angeles Limanı, San Pedro Körfezi'ne gelmek için bekleyen bazı gemilerin temizlenmesi gerekebileceğini tavsiye etti ve Güney Kaliforniya'daki rekor gecikmelere daha fazla katkıda bulundu.

MarineTraffic'ten bugün gelen veriler, sızıntının meydana geldiği Huntington Plajı açıklarındaki demirli en az dokuz boxship gösteriyor.

Çevre krizini ele almak için birleşik bir komuta kuruldu. ABD Sahil Güvenliği (USCG) yaptığı açıklamada, "Bu yanıt şu anda 7/24 devam eden bir operasyon ve federal ve eyalet yetkilileri ham petrol sızıntısına yanıtın tamamlandığını belirleyene kadar müdahale çabalarının devam etmesi planlanıyor."

Orange County Süpervizörü Katrina Foley Pazar günü yaptığı açıklamada, "Petrol (Talbert) Sulak Alanlarının tamamına sızdı. Orada yaban hayatı üzerinde önemli etkileri var. Bunlar, on yıllardır bu güzel doğal yaşam alanını oluşturmak için tüm topluluk yaban hayatı ortaklarıyla birlikte, Land Trust ile birlikte, Mühendisler Ordusu ile birlikte çalıştığımız sulak alanlar. Ve şimdi sadece bir gün içinde, tamamen yok oldu."

USCG liderliğindeki ekipler, temizlik devam ederken yağı kontrol altına almaya çalışmak için sıyırıcılar ve bomlar kullanıyorlar.

Amplify Energy başkanı ve CEO'su Martyn Willsher Pazar günü düzenlediği basın toplantısında, "Bu olay tamamen sonuçlanana kadar burada olmaya tamamen kararlıyız. Çalışanlarımız bu topluluklarda yaşıyor ve çalışıyor ve hepimiz sadece çevrenin değil, balık ve yaban hayatı üzerindeki etkiden de derinden etkileniyoruz ve endişe duyuyoruz."

Kaynak: TURKDENİZ.COM