KORE'DEKİ TERSANELER, KÜRESEL BAZDA ALINAN SİPARİŞLERİ YÜZDE 37 ARTTIRDI

KORE'DEKİ TERSANELER, KÜRESEL BAZDA ALINAN SİPARİŞLERİ YÜZDE 37 ARTTIRDI

Güney Kore tersaneleri, dünya çapındaki gemi siparişlerinin yüzde 37'sini komuta ederek 2021'in sonlarında son sekiz yılın en iyi sezonunu yaşadı.

Kore Tersaneleri gemi tipine göre, VLCC'ler ve LNG taşıyıcıları gibi yüksek katma değerli gemiler için küresel siparişlerin yüzde 65'ini, LNG veya LPG ile beslenen gemiler gibi çevre dostu gemi siparişlerinin ise yüzde 64'üne komuta etti.

Samsung Heavy Industries, Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering Co. gibi Kore'nin gemi üretici firmaları yıllık hedeflerini aştı.

Üretici firmalar, Qatar Petroleum ile bir kapasite rezervasyon anlaşması imzaladı. Bu anlaşma; Katar'ın petrol şirketinin 2027'ye kadar Kore tersanelerinde 100'den fazla LNG gemisi için inşaat kapasitesi ayırmasına izin verdi.

Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) daha sıkı çevre düzenlemeleri nedeniyle çevre dostu gemilere olan talep de artıyor. LPG ve LNG yakıtlı gemi siparişlerinin, gemi fiyatlarındaki artışın yanı sıra yaşlı gemilerin değiştirilmesi talebiyle artması bekleniyor.

Kaynak: TURKDENİZ.COM