KÖRFEZİ KİRLETEN GEMİLERE 180 MİLYON TL CEZA KESİLDİ

KÖRFEZİ KİRLETEN GEMİLERE 180 MİLYON TL CEZA KESİLDİ

Kocaeli Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Körfez'de gemilere yazılan ceza tutarı toplam 180 milyon TL civarında. Çok sıkı bir takip var" dedi.

adscode

Çevreyi korumak için düzenli olarak deniz uçağı ile denetimler yapıldığını belirten Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, "Körfez'e yılda 10 bin gemi girer ve çıkar. Bu gemilerin atık takibini yapıyoruz. Uçağımızla havadan denetim gerçekleştiriyoruz. Başladığımız günden bu yana Körfez'de gemilere yazılan ceza tutarı toplam 180 milyon TL civarında. Çok sıkı bir takip var" dedi.

"Körfez'de gemilere yazılan ceza tutarı toplam 180 milyon TL"

Törende konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı'nın şart koştuğu kriterleri yerine getirerek, Ereğli Kumyalı Plajına Mavi Bayrak kazandırdıklarını ifade etti. 33 kriteri tamamlamanın kolay olmadığını, işin perde arkasında büyük bir emek olduğuna dikkat çeken Büyükakın, "Şehrimizin çeşitli yerlerine yerleştirilmiş olan 23 tane arıtma tesisimiz var. Bu tesislerde bir damla atık su arıtılmadan denize geçmiyor. Körfez'e yılda 10 bin gemi girer ve çıkar. Bu gemilerin atık takibini yapıyoruz. Uçağımızla havadan denetim gerçekleştiriyoruz. En başında başladığımız günden bu yana Körfez'de gemilere yazılan ceza tutarı toplam 180 milyon TL civarında. Çok sıkı bir takip var. Çöplerin temizlenmesi var. Plastiklerin temizlenmesi var. Burada gerçekten bir büyük emek var. Kocaeli'de kişi başına 13 metrekare yeşil alan var. Özellikle gençlerden yardım istiyoruz. Büyük bir çevre bilinciyle burayı takip etmenizi, buralara sahip çıkmanızı istiyoruz. Aksi takdirde bir sonraki sene yapılacak olan değerlendirmelerde mavi bayrak kriterini elimizden alırlar" dedi.