KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY, İLERİ SEVİYE DALGIÇ OLDU

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY, İLERİ SEVİYE DALGIÇ OLDU

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye kıyılarındaki tarihi batıklara dalış yapabilmek için ileri seviyede dalış eğitimi aldı.

adscode

Derinlerdeki tarihi gemileri merak eden Bakan Ersoy, geçtiğimiz yıl tamamladığı temel seviye dalış eğitimlerinin ardından Datça’daki Kızlan koyunda bulunan 500 yıllık Osmanlı gemisi batığına dalmıştı. Bu yıl da deneyimli dalış eğitmeni Asutay Akbayır ile İleri Seviye Dalış Eğitimlerini sürdüren Bakan Ersoy, Antalya’nın Adrasan ilçesindeki Yarasalı Koyunda ve Kemer’deki Paris II batığında yaptıkları dalışların ardından Uluslararası Dalış Eğitmenleri Profesyonel Birliği Güney Akdeniz Ülkeleri yöneticisi Asutay Akbayır’dan PADI Advanced Open Water Diver sertifikasını aldı.

Dünyanın en iyi 100 savaş batığı listesinde yer alan Antalya-Kemer’deki Paris II batığına da dalan Ersoy, batık dalışının tarihin zaman tünelinde bulunmak için en güzel yol olduğunu söyledi. 1917’de Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul’un batırdığı Fransız gemisi Paris II için 30 metre derinliğe inen Ersoy, bütünlüğünü koruyan geminin Türkiye’nin sualtı zenginliğinin kanıtı olduğunu vurguladı.

‘Sualtı turizmini çok önemsiyoruz’

İleri Açık Deniz Dalgıcı brövesini alan Bakan Ersoy, batık gemilere dalış tutkusunu devam ettirirken Çanakkale’de 1915 yılından sonra batırılan savaş batıklarıyla da ilgileniyor. Cumartesi günü Çanakkale’de Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı’nda 24 metre derinlikteki İngiliz HMS Lundy batığına dalacak olan Ersoy, “Türkiye’yi ziyaret eden yabancı misafirlerin ve Türk vatandaşlarının üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin sualtında barındırdığı kültürel mirasları tanımasını çok önemsiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet