KÜRESEL DENİZCİLİK UZMANLARINDAN KORKUTAN SENARYO! 2028'DEN ÖNCE TOPARLANMA ÇOK ZOR...

KÜRESEL DENİZCİLİK UZMANLARINDAN KORKUTAN SENARYO! 2028'DEN ÖNCE TOPARLANMA ÇOK ZOR...

Konteyner taşımacılığı piyasasında kapasite fazlasının 2024’te rekor seviyeye ulaşacağını öngören küresel denizcilik uzmanları, kısa vadede toparlanma beklemiyor.

adscode

 Danimarkalı SeaIntel’e göre en iyi senaryoda arz-talep dengesinin oturması 2028’i bulacak.

Gelecek yıl konteyner hat operatörlerinin 15 milyar dolara yakın zarara uğrayabileceği uyarısında bulunuluyor. Danışmanlık şirketi Drewry'nin konteyner araştırmalarından sorumlu kıdemli yöneticisi Simon Heaney, 2024’ün konteyner devleri için “felaket” bir yıl olacağını dile getirdi. Heaney armatörlerin nakit akışını yönetmek konusunda geç kaldığını savunurken, şirketlerin nakit rezervlerini tüketmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.

Uluslararası kaynaklar, piyasadaki fazla kapasitenin üçte birinin 2026 yılına kadar absorbe edilmesini pek mümkün görmezken, hatlı gemi taşımacılığı operatörlerinin birkaç yıl daha fazla kapasiteye sahip olacaklarını düşünüyor. Çünkü hem yük talebinde güçlü güçlü bir toparlanma beklenmiyor hem de hurdaya çıkan gemi tonajından çok daha fazlası peyderpey filoya katılıyor.

Kötü senaryoda tarih 2030'a kadar uzanıyor

Drewry, filo ve talep büyümesinin birbiriyle uyumlu hale gelmesini 2026 yılından önce mümkün görmüyor. Danimarkalı denizcilik veri ve analiz şirketi Sea-Intelligence (SeaIntel) ise çok daha karamsar bir tablo çiziyor. Arz fazlasının en iyi senaryoda 2028 yılına kadar pazarın bir sorunu olmaya devam edeceğine işaret ediyor. Danimarkalı analist, ekonomik koşulların daha da kötüleşmesi halinde fazla kapasite sorunun 2030'a kadar uzayabileceğini öne sürüyor. SeaIntel, en olumlu tahmininin "oldukça iyimser" bir senaryoya dayandığının da altını çiziyor.

2025 yılında konteyner gemi filosunda kapasite artışının yüzde 5 civarında olacağı, deniz yoluyla taşınan konteyner ticaretinin ise ortalama yüzde 3 oranında büyüyeceği öngörülüyor. Clarksons'a göre filo kapasitesinin 2025'in sonunda, 2023'ün başlangıcı seviyesinin yüzde 20 üzerinde olması bekleniyor. Clarksons, seferlerin yavaşlatmasının navlundaki aşağı yönlü baskının bir kısmını hafifletebileceğini ve makroekonomik dalgalanmalar hafifledikçe piyasaların potansiyel olarak bir "tabana" ulaşmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Kaynak: Ekonomim.com